Redakcja

"Myśl globalnie, działaj lokalnie". To jedna z ważniejszych sentencji, jakie wypowiedziała dotąd ludzkość. I zarazem motto Serwisu Lokalnego.

Zdecydowana większość informacji, które docierają do przeciętnego odbiorcy, to te z kraju i ze świata. Bywają istotne, częściej emocjonują albo fascynują. Ale rzadko mają bezpośrednie przełożenie na jakość życia odbiorcy.

Z drugiej strony są lokalne media, które koncentrują się tylko i wyłącznie na sprawach najbliższej okolicy, pomijając bardziej globalne konteksty. Dostarczają informacji, często lekkostrawnej, ale nie dostarczają wiedzy.

Naszą ambicją jest być pomiędzy tymi porządkami. Mamy świadomość, jak wielkie znaczenie dla naszego regionu mogą mieć decyzje podejmowane na najwyższych szczeblach. Jak np. zapowiedź forsowania prawa anty-smogowego, krajobrazowa ustawa prezydencka czy zmiany dotyczące rozstrzygania referendów. Ale wiemy też, że dla Kowalskiego liczy się w pierwszym rzędzie jakość drogi prowadzącej do jego posesji. 

Zgadzasz się z nami albo nie, więc chciałbyś coś dodać? Zapraszamy do współpracy. Jesteśmy otwarci na świeże i niekonwencjonalne pomysły, pióra, głowy. Napisz: redakcja@serwislokalny.com albo znajdź nas na Facebooku.

 


Mówimy o sobie jako o dziennikarzach z sercami społeczników. Bo też idea Serwisu nie wzięła się znikąd. Od wielu lat pracujemy dla swoich lokalnych społeczności, prowadzimy stowarzyszenie działające z młodzieżą i nie tylko, angażujemy się w rozmaite projekty medialne. To my prowadzimy świetnie przyjęte profile Bieruń - Sprawy z Twojego miasta (www.facebook.com/miastobierun), Lędziny - Porozmawiaj o sprawach miasta (www.facebook.com/miastoledziny) oraz Imielin - Sprawy z Twojego miasta (www.facebook.com/miastoimielin).

POZNAJ NAS

Dominik Łaciak - jeden z założycieli Stowarzyszenia Młodzi Aktywni, w którym działa do dzisiaj. Koordynator L'esperance oraz dyskusyjnego klubu filmowego "PROJEKT:KINO!", pracownik w pozostałych projektach. Od zawsze obecny na wszystkich możliwych łamach lokalnych - zaczynał jako piętnastolatek w nieistniejącej już bieruńskiej "Nowej Rodni". Redaktor "Kwadratu", pisze też dla "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej. Prowadzi fanpejdż "Bieruń - Sprawy z Twojego miasta". Magister politologii i doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego.

Wydawca Serwisu Lokalnego

Jacek Moryc - już ponad pięć lat działa społecznie w powiecie bieruńsko-lędzińskim. W 2008 roku był jednym z założycieli Stowarzyszenia Młodzi Aktywni, od 2013 prezes zarządu. Koordynator projektów: L’esperance, Połączeni w beatach, Czerwcowy Konkurs Poetycki dla Najmłodszych. Prowadzi fanpejdż "Lędziny - Porozmawiaj o sprawach miasta". Polonista. W wolnych chwilach zapalony piłkarz i biegacz.

Redaktor naczelny Serwisu Lokalnego

Jan Pioskowik - jeden z założycieli Stowarzyszenia Młodzi Aktywni. Koordynator projektów: L'esperance, "Kurczę To Fajne! czyli Konkretne Tworzenie Filmu", "Budyniówa w Obiektywie", "Imielin - Tak To Widzę!", "Czerwcowy Konkurs Poestycki dla Najmłodszych", pomagał przy innych projektach Stowarzyszenia. Był jednym z założycieli i pierwszych zastępowych ZHP w Imielinie. Z wykształcenia polonista i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Prowadzi fanpejdż "Imielin - Sprawy z Twojego Miasta". Mąż Dominiki, ojciec Tobiasza, imielinianin.

Dział handlowy

WSPÓŁPRACA

Lech Gawin - W 2007 roku założył Stowarzyszenie Na Rzecz Osiedla Homera, któremu prezesuje. Udziela się również w zarządzie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Radość Życia". Od niedawna związany z klubem Tygodnika Powszechnego w Lędzinach. Wspomaga działania świetlic "Iskierka" oraz "Nadzieja" (obie w Bieruniu), współorganizator festynu przy ul. Marcina. Wydawca i redaktor "Głosu Homera". Współpracownik Oświęcimonline. Miłośnik historii, zabytków, sztuki kulinarnej i dobrej muzyki. Kolekcjoner numizmatów i pamiątek turystycznych. Niepełnosprawny.

Radek Wojnar (klik), Karolina Kula, Monika Dębiec, Kornel Lizurej, Sonja Lewkowicz, Karol Karwath, Mirosław Leszczyk, Julia Prause, Mateusz Górniak, Mateusz Pardygał...