GRZECHY GŁÓWNE PKSiS

Wczorajsze zdarzenie w jednym z autobusów PKSiS Oświęcim mocno Was poruszyło. Dostaliśmy wiele opisów innych sytuacji, które wydarzyły się w pojazdach przewoźnika. Dzisiaj też próbowaliśmy się umówić na nagranie komentarza przedstawiciela PKSiS. Bezskutecznie.

Jutro o komunikacji będziemy rozmawiać z władzami miasta. Tymczasem zapraszamy do fragmentu tekstu na ten temat z maja tego roku (kliknij, by przeczytać cały tekst).

*
 
Brak autobusów niskopodłogowych, pojazdy nieudźwiękowione, kierowcy niemili i w dodatku odjeżdżają za wcześnie albo się spóźniają. A żeby dojechać z Nowego Bierunia do Lędzin trzeba się przesiadać na dworcu w Bieruniu Starym. To tylko parę z długiej listy grzechów głównych, jakie ma na swoim sumieniu krytykowany z każdej strony PKSiS Oświęcim. Zapytani o jakość połączeń autobusowych internauci z miejskiego profilu fejsbukowego (www.facebook.com/miastobierun) nie pozostawili na przewoźniku suchej nitki. W dodatku ten podniósł ceny biletów.
 
Niestety, mimo że na zorganizowanie komunikacji gmina łoży co roku ok. 2,4 mln zł (przeciętnego bierunianina kosztuje to 80 zł, dla porównania tyszanin płaci 20), lepiej nie będzie. Rzecz rozbija się o koszty. Zdaniem magistrackich urzędników z wydziału gospodarki komunalnej,
 
MZK Tychy za usługę zażyczył sobie ponad 6 zł za wozokilometr, lecz przy założeniu, że gmina zapłaci za kurs na całej trasie – również za poruszanie się po Tychach. PKSiS inkasuje mniej niż 3 zł, i tylko w granicach administracyjnych Bierunia.
 
Do Bierunia wjeżdżają też autobusy KZK GOP (linie 931, 995, 149), lecz i tu ilość kursów uległa ostatnio ograniczeniu.
 
A więc gdy w Jaworznie lansują się na gminę przyszłości – jeżdżą tam supernowoczesne i przyjazne środowisku autobusy, a całości dopełniają karty miejskie zamiast papierowych biletów i aplikacje na smartfony, pozwalające się zorientować w rozkładzie; gdy żorzanie uczestniczą w jednym z najważniejszych tego typu eksperymentów w tej części Europy, wcale nie płacąc za bilety (władze liczą, że podobnie jak w stolicy Estonii Tallinie, ludzie przesiądą się do komunikacji zbiorowej); kiedy rzeszowianie płacą mniej za bilety okresowe, u nas zostaje po staremu. To znaczy jakość niczym w latach dziewięćdziesiątych. Za to ceny mamy przyszłości.
 
Może to najwyższy czas na zorganizowanie własnego przewoźnika, obsługiwanego przez Bieruń, gminy powiatu albo sam powiat?
 
Dominik Łaciak
 
 
Fot. Damian Olszonowicz
 
POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
 • ~mlody
  2013-11-11

  Dobry tekst Dominik, \r\nChamstwo w tym PKS i komuna, autobusy do Oswiecimia o 23 najpozniej... Z Oswiecimia na Tychy jeszcze gorzej... Jakas konkurencja by się przydała tutaj...\r\n

 • ~mlodamama
  2013-11-05

  z bierunia starego chcialam dostac sie do tychow autobusem 586 z coreczka ktora ma roczek zasnela w wozku podczas drogi na przystanek jechal autobus tak zwany ogor kierowca kazal przejsc nam do tylnich drzwi i wejsc tam z wozkiem po 5 minutach meczenia sie aby wejsc z wozkiem z pomoca mojej kuzynki kierowca nie pofatygowal sie aby wyjsc zza kierownicy i nam pomoc tylko ruszyl. a gdy wychodzilysmy w tychach niecierpliwil sie ze tak dlugo musi stac i czekac az wyjdziemy

 • ~Jasko
  2013-11-04

  "Wojna" kzk gop z bieruniem zaczela się jak bierun zlikwidowal im przystanek na fiacie. Od tego czasu zaczeły się ograniczenia i trasy zaczeły sie konczyc w lędzinach.
  Taki mamy powiat z czapy.
  Pan starosta kazal rozkopać ulice bojszowską, podzielił plytki miedzy kolegów i od 2 miesiecy chodnik rozkopany.

 • ~Nan
  2013-11-04

  Czekam na tekst "GRZECHY GŁÓWNE KZK GOP". Piszecie: "Do Bierunia wjeżdżają też autobusy KZK GOP (linie 931, 995, 149), lecz i tu ilość kursów uległa ostatnio ograniczeniu". Otóż 995 (ważny dla uczniów bieruńskiego liceum, którzy dojeżdżają z Imielina) już na przystanek Bieruń P.A. NIE wjeżdża i kończy kurs w Lędzinach. Wyrusza zaś z owego przystanku w stronę Mysłowic "aż" 2 razy w ciągu dnia - o 4:36 i 8:06 :O