UCZMY SIĘ OD RACIBORZA

Racibórz, polder Buków oraz zapora goczałkowicka. To trzy ważne punkty na mapie profilaktyki powodziowej. To tam na wizytę studyjną wybrali się bieruńscy lokalni liderzy biorący udział w projekcie "Oswajamy powódź".

W Raciborzu bierunian podjął kierownik zarządzania kryzysowego Stanisław Mrugała. Ta niespełna 60 tys. gmina jest jedną z tych, które najmocniej ucierpiały w trakcie powodzi stulecia w 1997 roku (gdy w Bieruniu pod wodą znalazły się Czarnuchowice). Ale Racibórz wyciągnął konsekwencje i w 2010 klęska żywiołowa praktycznie go ominęła.
 
- Działania gminy po 1997 roku były wręcz modelowe. Powstał polder Buków, a dzięki dobrze zorganizowanym procedurom ludność na czas udało się ewakuować - twierdzi Jarosław Mokry ze Stowarzyszenia "Atlantyda", koordynator projektu. - Teraz powstaje jeszcze zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny - dodaje.
 
Obecnie Racibórz jest postrzegany jako najlepiej przygotowane na okoliczność powodzi miasto w Polsce.
 
Buków
 
Liderzy zwiedzili słynny Buków, dzięki czemu mieli okazję zobaczyć, na czym polega działanie tzw. suchego polderu przeciwpowodziowego. Zadawali pytania - o materiał, z którego zostały usypane wały zbiornika, o jego pojemność i praktyczne wykorzystanie w trakcie powodzi. Zainteresowanie to wynikało z podobieństwa Buków do polderu, który ma powstać w Bijasowicach. Liderzy przejeżdżali też przez miejscowości wysiedlane pod budowany polder Racibórz Dolny.
 
Goczałkowice
 
Na zaporze goczałkowickiej gości z Bierunia podjął Andrzej Siuda. Goczałkowice pełnią dwie istotne funkcje. W pierwszej kolejności zaopatrują Górny Śląsk w wodę pitną, w drugiej - to zbiornik retencyjny, który ochrania dolinę Małej Wisły przed powodzią. Wizytujący poznali jego mechanizmy działania. 
 
Mam nadzieję, żę nasze władze skorzystają z doświadczeń Raciborza, aby zminimalizować ryzyko powodzi - mówi Mokry.
 
(dł), źródło: www.powodzbierun.pl
 

 

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
 • ~dwjmsvmeri
  2014-12-01

  ufodftfsxjtmplbmoz, <a href="http://www.fdbgobfd iq.com/">rzeidomlso< ;/a> , qtngskofgn, http://www.vbphydtwwy.com/ rzeidomlso

 • ~dzdponljym
  2014-11-27

  uvmwmtfsxjtmplbmoz, http://www.uhsykwebyl.com/ hgjskhduhi

 • ~iprglijybi
  2014-11-26

  nnouvtfsxjtmplbmoz, http://www.gsayocmfws.com/ mexbbbzkqu