ZMIANA WARTY W BIERUNIU I W LĘDZINACH

W drugiej turze mieszkańcy postawili na zmianę. W Bieruniu na fotelu burmistrza zasiądzie Krystian Grzesica, a w Lędzinach Krystyna Wróbel.

Po ostrej walce przedwyborczej

Niszczone  banery, zrywane i zaklejane plakaty, anonimowe paszkwile na konkurentów. Rywalizacja przed ostatnią rozgrywką była ostra. Najbardziej w Bieruniu. Jak informowała nas tuż po pierwszej turze wyborów rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu st. asp. Katarzyna Skrzypczyk, mundurowi otrzymali 9 zgłoszeń związanych z wyborami, w tym jedno, którym zajmuje się wydział kryminalny. I wszystkie zgłoszenia dotyczyły Bierunia.

W Lędzinach o niszczonych banerach mówiło się mniej, za to więcej się działo na łamach wyborczych gazet. I to była podstawowa forma dotarcia do wyborcy. Krystyna Wróbel jeszcze poszła w kierunku rozmowy bezpośredniej z mieszkańcami, co, jak przekonuje, dało efekt w Górkach, w których przed czterema laty więcej głosów zbierał Stambrowski, a teraz role się odwróciły.

Większa rola Internetu

Specjaliści przestrzegali, że popularność w Internecie nie musi przełożyć się na wyborczy rezultat, bo łatwiej „lajkować” posty na Facebooku niż zagłosować przy urnach. I tak było w pierwszej turze. W Lędzinach wysoki wynik osiągnął Janusz Freitag, który nawet nie miał założonego profilu na Facebooku, a prowadzący profesjonalną kampanię internetową Grzesica zajął w Bieruniu drugie miejsce - za Bernardem Pustelnikiem, który co prawda swój profil miał, ale rozmachem działań w Internecie znacznie ustępował.

Ostateczne jednak zwycięstwo osiągnęły te osoby, które przekonały do siebie więcej internautów. Nowego burmistrza Bierunia Grzesicę i Krystynę Wróbel, nową burmistrz Lędzin, polubiło po pół tysiąca użytkowników Facebooka (ich konkurentów niecałe 200).

Krystyna Wróbel została także wybrana radną powiatu. Podobnie zresztą jak Bernard Pustelnik (w tle). Z tym, że Wróbel wkrótce przejmie stery w Lędzinach, a Pustelnik pozostanie szeregowym radnym powiatowym

Wpływ na niezdecydowanych miała też na pewno ostatnia przedwyborcza aktywność kandydatów. Kiedy Krystyna Wróbel w swoich wpisach odnosiła się bezpośrednio do zarzutów padających na nią w gazetach wyborczych, uzyskiwała po kilkadziesiąt polubień. Stambrowski wolał po raz kolejny przypominać publikowane już wcześniej plakaty i wizualizacje nowych inwestycji, co popularności na Facebooku mu nie przysporzyło (w porywach 5 „lajków”).

Zdecydowanie lepiej gusta internautów odczytywali sztabowcy Grzesicy niż Pustelnika. Kiedy na profilu Grzesicy uruchamiano nową informację zilustrowaną infografiką, to uzyskiwała nawet 100 polubień i 50 udostępnień (co się przekłada na wielotysięczne ilości wyświetleń). Zdjęcia z osobami popierającymi Pustelnika „lajkowało” 5-10 osób, najczęściej nikt nie udostępniał dalej. Kto umiał rozegrać nowe media, ten wygrał tegoroczne wybory.

Jak głosowaliśmy?

Dużego zaskoczenia nie było. Bieruń Stary popierał kandydata starobieruńskiego, Bieruń Nowy nowobieruńskiego. I tak Grzesica zdominował wyniki w obwodach wyborczych 1-7, w niektórych miejscach mając nawet pół tysiąca głosów przewagi, a Pustelnik wygrał w pozostałych okręgach (8-15). Zwycięstwa Pustelnika nie były jednak tak doniosłe, dlatego nowym burmistrzem Bierunia został Grzesica, a dotychczasowy burmistrz Pustelnik jest teraz szeregowym radnym powiatu (zwycięska PWS w głosowaniu na starostę zdecydowanie opowiedziała się za Bernardem Bednorzem).

Na zdjęciu nowy burmistrz Bierunia Krystian Grzesica wraz z przewodniczącym rady miejskiem Adamem Rozmusem (fot. Lech Gawin)

O wygranej Grzesicy w Bieruniu zdecydowała mobilizacja jego wyborców w drugiej turze. Zdobył więcej o 712 głosów niż w pierwszym głosowaniu, zyskał dodatkowe 251 głosów w obwodach nowobieruńskich i 460 w starobieruńskich. Wiadomo, że przekazanie swoich głosów na niego zadeklarowali Bogusława Ficek i Jan Podleśny, którzy razem w pierwszej turze zdobyli ich ponad tysiąc. Wynik w Bieruniu Nowym poprawiła też zapewne kandydatura na zastępcę burmistrza Sebastiana Macioła.

W Lędzinach, tak jak cztery lata temu, Wiesława Stambrowskiego poparli przede wszystkim mieszkańcy tzw. starych Lędzin, a za Krystyną Wróbel stanęli murem wyborcy z Hołdunowa i z pozostałych osiedli (Długosza, Rachowy, Ziemowit). Krystyna Wróbel wygrała też w Górkach (Stambrowski w Goławcu). Przewaga Wróbel w najbardziej licznych obwodach wystarczyła jej do zwycięstwa w wyborach burmistrzowskich i została pierwszą w powiecie kobietą burmistrzem.

W Bieruniu na Krystiana Grzesicę zagłosowało 4039 wyborców, a na Bernarda Pustelnika 3623

Sebastian Macioł, nowy zastępca burmistrza miasta. Poprawił wyniki Grzesicy w Bieruniu Nowym

W Lędzinach Krystyna Wróbel wygrała z dotychczasowym burmistrzem Wiesławem Stambrowskim stosunkiem głosów 2831:2252

Jacek Moryc, fot. główne Radosław Wojnar

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
 • ~Codee
  2014-12-05

  Szanowny Panie Pioskowik

  Zgodnie z Konstytucją RP Art. 54.

  1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

  2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

  pozdrawiam

 • ~Z Lędzin
  2014-12-05

  panie Wolny - w dużej mierze się z Panem zgadzam. Też miałam tu już usunięte posty pod różnymi tematami. Pod niektórymi była w ogóle wyłączona możliwość dodawania komentarzy. Zdecydowanie autorzy portalu sprzyjali burmistrzowi Stambrowskiemu. Traktuję ten serwis na zasadzie "z braku laku dobry kit", ale jeśli pojawi się coś lepszego z lokalnymi newsami, to się przenoszę ;-)

 • ~Wolny
  2014-12-04

  Panie Janie usunął pan post biasowiczanki a nie jak pan napisał bijasowiczanki z rozpędu usunął pan następny post który był ripostą do tegoż postu a to już dwa posty o reszcie nie będę wspominał bo zauważyłem że z pamięcią pana jest coś nie tak.
  Posty które pan panie Janie usunął w treści nie było nic obrazliwego, chyba że pani Małgosia jest panu bliska, może miał pan jakiś seans u tej pani tego nie wiem,ale nie w tym rzecz.
  Panie Janie forum jest do tego by każdy internauta mógł się swobodnie na nim wypowiedzieć i to nawet w taki sposób który może pana niezadowolić , jeżeli panu internauci piszą nie po pana myśli to po co to całe forum,komu ma służyć?
  Jak juz pisałem wpis internauty jest wpisem świętym i nie do pana panie Janie należy ocena czy ten post kogoś obraża czy też chwali,czy panu marzą się czasy PRL??
  Proszę sobie przejrzeć inne portale [polecam forum Faktu] oj tam by to pan panie Janie miał co robić ale widać że tam pracują ludzie którym naprawdę zależy na tym by nikt swoich łap nie wciskał do wypowiedzi internautów
  Ma pan swoją Imielińską stronę na facebooku niech tam pan spróbuje usuwać posty i na koniec jako polonista nie powinien pan panie Janie Pioskowik robić błędy odpisując internautom toż to wstyd nie gorszy jak usuwanie wpisów internatów.
  Spokojnej nocy cenzorze Janie P.
  P.S
  I wyrzucam was z belki przeglądarki bo nie mam zamiaru cofać się w rozwoju i nie jest to tylko moje osobiste zdanie,tak to już jest w tym naszym pięknym kraju że jeden nawiedziny potrafi zniszczyć wielką pracę którą wykonali inni,Proszę nie usuwać tego postu i przepraszam jak kogoś tym tekstem obraziłem......

 • ~Wolny
  2014-12-04

  Panie Janie Pioskowik odswieżę panu pamięć ale po 22.00 teraz nie mam czasu

 • ~mieszkaniec
  2014-12-04

  W takim razie komentarze powinny być usuwane w większości tutaj przypadkach bo także są obraźliwe........

 • ~Jan Pioskowik
  2014-12-04

  Szanowny Panie Wolny

  Nie wiem skąd informacja o 50% usuwanych komentarzy? Jeśli prowadzi Pan takie statystyki uprzejmie proszę o ich udostępnienie. Na pewno przydadzą się takie informacje.

  Faktycznie usunąłem posty użytkowniczki podpisującej się jako BIJASOWICZANKA związku z nieprzestrzeganiem netykiety. Treść była mocno obraźliwa i agresywna. W dodatku ten sam komentarz został zamieszczony kilkanaście razy. Czym innym jest mniej, czy bardziej konstruktywna krytyka, czym innym anonimowe obrażanie konkretnych osób.

  Pozdrawiam i życzę dobrego dnia,

  Cenzor ;-)

 • ~Wolny
  2014-12-04

  Szanowny panie Łaciak
  Chyba się pan za bardzo zagalopował z usuwaniem postów internautów
  a tego się nie wybacza,50 % wpisów zostało usuniętych przez pana cenzora.
  Drogi panie nie tędy droga ,wpis internauty powinien być święty ,nie panu oceniać czy dany wpis panu pasuje czy też nie, nikt tutaj z wypowiadających się nie jest anonimowy pan dobrze o tym powinien wiedzieć,więc dlaczego pan usuwa posty?
  Proszę zrobić referendum na stronie w tej sprawie niech się internauci wypowiedzą w tym temacie,bo jak tak dalej pójdzie to zostaniecie w trójkę i sami sobie będziecie pisać i usuwać wpisy czego wam oczywiście nie życzę.

 • ~oLo
  2014-12-03

  Więc, jeśli główną zasadą będzie obiektywizm i wiarygodność, to z Agorą, ten portal nie będzie miał nic wspólnego? Czy się mylę i źle odczytuję deklarację, lub inaczej interpretuję znaczenie pojęć obiektywizmu i wiarygodności?
  Przyszła mi na myśl Agora, bo często wrzuca swoje szmatławce, ludziom, do skrzynek.

 • ~NOWY PORTAL
  2014-12-03

  SZANOWNI PAŃSTWO ! JUŻ WKRÓTCE ZOSTANIE URUCHOMIONY NOWY PORTAL INFORMACYJNY, W KTÓRYM BĘDZIE MOŻNA PRZECZYTAĆ NEWSY Z NASZEGO REGIONU.
  NASZĄ GŁOWNĄ ZASADĄ BĘDZIE OBIEKTYWIZM I WIARYGODNOŚĆ ZAMIESZCZANYCH TREŚCI. W JEDNYM Z PIERWSZYCH ARTYKUŁÓW PODSUMUJEMY WYBORY NA TERENIE POWIATU BIERUŃSKO-LĘDZIŃSKIEGO ORAZ PRZEDSTAWIMY PROFILE OSÓB ZASIADAJĄCYCH W SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM. POSTARAMY SIĘ POKAZAĆ PRZEBIEG ICH KARIERY ZAWODOWEJ ORAZ OSIĄGNIĘCIA NA POLU DZIAŁANOŚCI SAMORZĄDOWEJ. Z PORTALEM BĘDZIE RÓWNIEŻ POWIĄZANY PROFIL NA FACEBOOKU I TWITTERZE. JUŻ WKRÓTCE ZNAJDĄ PAŃSTWO INFORMACJĘ O NASZYM PORTALU W SWOICH SKRZYNKACH POCZTOWYCH !

 • ~komentarz
  2014-12-02

  POWIEM TAK GDZIE MOGLISMY I KOGO MOGLISMY AGITOWALISMY ABY GLOSOWANO NA GRZESICE! NAWET LUDZI W BIERUNIU NOWYM W PRACY, KOLEZANKI,KOLEGOW,RODZINE,ZNAJ OMYCH, ZNAJOMI ZNAJOMYCH I RODZINA ZNAJOMYCH I POSZLI GLOSOWAC CI CO W 1 TURZE NIE BYLI A WSZYSTKO PO TO ZEBY WYRZUCIC STAREGO BURMISTRZA A GRZESICA ZEBY ZOSTAL NOWYM BURMISTRZEM BO MIELISMY DOSC TEGO PANA! TERAZ DALISMY DUZY MANDAT ZAUFANIA PANU GRZESICY A TERAZ ZOBACZYMY CO ZROBI DLA NAS!!MA 4 LATA!!! OSIEDLE HOMERA!!

 • ~Kazimierz
  2014-12-02

  Wpływ na moją decyzję miał przede wszystkim fakt, że Krystian Grzesica nie jest kojarzony z partią Bieńkowskiej i wszystkim, co się z tym wiąże. Mam na myśli nieustający serial afer, od kiedy koledzy tej pani dzierżą władzę w tym Kraju i sposób, w jaki je wyjaśniano. Wystarczającą wskazówką dla mnie było poparcie przez nią kandydatury Bernarda Pustelnika. Myślę, że wielu Bierunian poszło tą drogą, co dało w sumie zwycięstwo nowemu burmistrzowi.\r\nDrugim powodem było stanowisko magistratu w sprawie rozliczenia inwestycji na ulicy Łysinowej. W oświadczeniu czytamy: „…możemy mówić o zaniedbaniu czy nieostrożności ze strony urzędników odpowiedzialnych za płatności faktur…”. Uważam, że o nieostrożności, czy zaniedbaniu w sprawach finansowych można mówić w odniesieniu do budżetu domowego, nie publicznych pieniędzy. Nie rozumiem, dlaczego pracownicy urzędu, zlecając wykonanie robót, nie zbadali dokładnie, kim jest wykonawca, jaki ma kapitał, nie sprawdzili czy ma środki na finansowanie robót, skąd one pochodzą, jakie ma zobowiązania, długi, nie zasięgnęli opinii o jego rzetelności u wcześniejszych zleceniodawców. Znając jego referencje, mogliby ustrzec się kantów kombinatora. Zarządzanie publicznymi funduszami wymaga szczególnych kwalifikacji i ostrożności..\r\nKonsekwencj e w postaci nagany dla urzędnika za niefrasobliwość w wydaniu ponad sześciuset tysięcy złotych, pochodzących z naszych podatków, nie trafia do mnie i nie wzbudza zaufania do takiego samorządu. Wolałbym, żeby władze gminy lepiej dbały o finanse publiczne, były profesjonalne w działaniu, nie na hasłach wyborczych, dlatego głosowałem na kogoś, kto się jeszcze nie skompromitował. \r\n

 • ~videonasze
  2014-12-02

  a wokół tego portalu to sfora hejterów stale dyżuruje ;)))) przydupasy pana P. ps. ale szkoda że się wam urwało koryto ;)))))))))))

 • ~do videonasze
  2014-12-02

  a w Starym ma być Kopalnia bo tak. I kręgielnia od przyszłego tygodnia. Co za bzdury wypisujesz.

 • ~Ani
  2014-12-02

  A czy nie jest tak że Pani Wróbel po zaprzysiężeniu na radną powiatu straciła fotel burmistrza Lędzin?

 • ~peperoni2
  2014-12-02

  I od razu mówię że chcę w BIERUNIU NOWYM doczekać
  się RYNKU....
  Nie wiem gdzie go zrobicie,ale ma być....

 • ~videonasze
  2014-12-02

  jak się unika spotkań z wyborcami bo się nie ma nic do powiedzenia to nie można wygrać wyborów ! Pan P. moze mieć pretensje do siebie i swojego sztabu ! Wygrał człowiek medialny i otwarty na ludzi. Gratulacje dla nowego Burmistrza !

 • ~pyjter
  2014-12-02

  Nareszcie skończyła się era Stambrowskiego. Bardzo się cieszę.

 • ~Bieruniak
  2014-12-02

  "Prowadzący profesjonalna kampanie w internecie Grzesica" haha\r\nZa to wy na pewno nie jesteście profesjonalni bo dziennikarstwo powinno byc obiektywne...

 • ~HEHEHE
  2014-12-02

  PZS LEDZINY ŚWIETUJE :D

 • ~Krakatau
  2014-12-02

  Niszczone banery, zrywane i zaklejane plakaty, anonimowe paszkwile na konkurentów i hektolitry żółci wylane na vcity...

 • ~Sikorka
  2014-12-02

  O nie! Jesteśmy zgubieni...