BUDOWLAŃCY W STREFIE

- Strefa przemysłowa to przyszłość Bierunia - twierdzi burmistrz Bernard Pustelnik. Trwa budowa dwóch zakładów.

Tzw. bieruńska strefa ekonomiczna przez wiele lat budziła raczej śmieszność. Na Śląsku krążyły dowcipy, że to przysłowiowa droga w pole. Bo tak wyglądała przez wiele lat, nim ruszyły inwestycje.

Jak dowiedzieliśmy się na ostatniej komisji gospodarki miejskiej, obecnie na jej terenie prowadzone są dwie inwestycje. Edmund Drażewicz z Millenium Logistic Parks poinformował, że trwa budowa hal o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych, do czego dojdą 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Natomiast w ramach drugiej z inwestycji montuje się obecnie słupy - hala zajmie 13 tys. metrów kwadratowych.
 
Ulokowaniem zakładu w strefie zainteresowany jest też inwestor ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli ta inwestycja ruszy, to najwcześniej końcem roku 2014 albo w 2015. Firma Drażewicza również zastanawia się nad umieszczeniem w strefie kolejnego zakładu. Jej obawy budzą jednak negatywne skutki eksploatacji węgla w tym rejonie.
 
Ile osób znajdzie pracę? Zdaniem Drażewicza pierwszy z parków przemysłowo-logistycznych przyjmie 200 osób, kolejny 225, natomiast Amerykanie mogą dać zatrudnienie nawet 420 osobom. To zdecydowanie dobra wiadomość w kontekście ciemnych chmur, jakie zbierają się nad górnictwem - w listopadzie Kompania Węglowa, w skład której wchodzą Piast i Ziemowit, ogłosi program restrukturyzacji.
 
Czym jest bieruńska strefa ekonomiczna?
 
Wchodzi ona w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefy Tyskiej i ma prawie 40 ha powierzchni. Jak dowiadujemy się ze strony urzędu miasta, w 2013 roku gmina pozyskała 13 mln zł z Unii Europejskieju, za co powstają tam chodniki, ścieżka rowerowa, zatoki i przystanki autobusowe, zjazdy, oświetlenie, kanalizacja deszczowa oraz linia zasilająca. 
 
 
 
Niebawem więcej o bieruńskiej strefie ekonomicznej.
 
Lech Gawin, (dł)
POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
  • ~Karol Habryka
    2013-10-26

    Podatek od nieruchomości jako zachętę do zainwestowania pieniędzy mogę zrozumieć, a nawet poprzeć. Ale zwolnienia z podatku dochodowego nigdy.