NIEWIDOMI ŚWIĘTUJĄ

Ponad sto osób niewidomych i niedowidzących z naszego powiatu korzysta ze wsparcia naszej organizacji – przekonuje Dorota Moryc, prezeska koła tyskiego Polskiego Związku Niewidomych. Koło obchodzi swoje 60-lecie.

22 października w Teatrze Małym w Tychach odbyła się uroczysta gala rozpoczynająca obchody jubileuszu istnienia Polskiego Związku Niewidomych koła w Tychach. Byli znamienici goście, kwiaty, podziękowania i odznaczenia dla „Przyjaciół niewidomych”. Jednym z ważniejszych punktów programu były występy artystyczne podopiecznych Polskiego Związku Niewidomych (zobacz wideo powyżej).

Świętująca swoje urodziny organizacja zrzesza 220 osób niewidomych lub niedowidzących, z czego około 50 to mieszkańcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Jednak te liczby nie oddają w pełni skali zjawiska w naszym środowisku. Prezeska koła, Dorota Moryc, przekonuje, że drugie tyle to osoby, które nie są formalnie członkami związku, ale korzystają z jego wsparcia.

A przecież są jeszcze osoby, którym wciąż brakuje odwagi, żeby poprosić innych o pomoc. Niesłusznie

- dodaje prezeska.

Dorota Moryc podczas swojego wystąpienia w teatrze opowiedziała w skrócie, czym koło zajmuje się na co dzień. Zaznaczyła, że kierunki działalności z czasem się zmieniały, w zależności od potrzeb i możliwości, ale cel zawsze pozostawał ten sam – wychodzenie naprzeciw osobom niewidomym.

Posłuchaj, czym zajmuje się PZN Tychy.

Polski Związek Niewidomych to organizacja ogólnopolska, koło tyskie jest jednym z 350 jednostek terenowych związku. We wtorkowych obchodach wzięła udział także Anna Woźniak-Szymańska, prezes Zarządu Głównego PZN oraz członek Krajowej Rady konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w Sejmie.

 Zobacz fragment wystąpienia Anny Woźniak-Szymańskiej, w którym mówi o oczekiwaniach niewidomych względem decydentów.

O swoje refleksje związane z uroczystością zapytaliśmy także obecnego w Tychach starostę bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza. Posłuchaj, co nam powiedział.

Czytaj też reportaż Dominika Łaciaka "Ludzie, którzy nie widzą":  http://litery.blog.pl/2012/05/06/kolejny-ze-spolecznych-reportazy/

(jm)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
  • ~Dorota
    2013-10-28

    Bardzo dziękuję, że starosta znalazł czas, pomimo ogromu obowiązków, aby uczestniczyć w obchodach 60-lecia Polskiego Związku Niewidomych. Świadczy to o tym, że jest żywo zainteresowany problemami osób niewidomych na terenie naszego powiatu. W swojej wypowiedzi wykazuje wiele empatii dla osób słabowidzących i niewidomych.