DO ŚLĄZAKÓW DUPOWATYCH

Wszystkie moje filmy mówią do Ślązaków, żeby się buntowali. Nikt nic dla nich nie zrobi, muszą pracować sami. Ślązacy mają się zacząć troszczyć o swoje miejsce, o swoją gminę - Kazimierz Kutz.

14 października odwiedził Lędziny Kazimierz Kutz, wybitny śląski reżyser, publicysta i polityk. Pretekstem do jego przyjazdu było kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu filmowego PROJEKT:KINO! i prezentacja filmu „Paciorki jednego różańca” z 1979 roku. Spotkanie poprowadził Dominik Łaciak.

Kazimierz Kutz w Lędzinach opowiedział o swoich wspomnieniach związanych z Lędzinami i okolicą, oraz o tym, jak ważne jest organizowanie się w stowarzyszenia. Za przykład podaje podwarszawską Podkowę Leśną, w której 4 tysiące mieszkańców prowadzi ponad trzydzieści organizacji pozarządowych.

- Żeby Ślązacy się otworzyli na samych siebie i się organizowali - apeluje Kutz. Dodaje także, że pragnienie wolności jest ważniejsze nawet niż miłość do ojczyzny. I bez zmieszania przyznaje, że „jesteśmy zgermanizowaną kolonią niemiecką”.

 - Nikiszowiec będzie fantastycznym miejscem dla młodych rodzin. Zaplecze socjalne wybudowane sto lat temu było na poziomie dzisiaj, w większości przypadków, nieosiągalny - Kazimierz Kutz o gentryfikacji. 

Anty-śląska polityka jest polityką anty-polską. Politycy boją się, że partie zostaną „wykopane” z samorządów. Kutz ponownie zachęca do organizowania się w stowarzyszenia, a nie w partie polityczne. 

Czy w powiecie bieruńsko-lędzińskim spełnia się sen Kazimierza Kutza? Odpowiedź w kolejnym materiale. 

PROJEKT:KINO! jest inicjatywą Stowarzyszenia Młodzi Aktywni i Miejskiego Ośrodka Kultury w Lędzinach, we współpracy z Krytyką Polityczną. Gośćmi organizatorów byli już m.in. Maciek Pisuk, autor scenariusz do zeszłorocznego przeboju kinowego „Jesteś Bogiem”, czy też lokalny mistrz kina amatorskiego, bojszowianin, Józef Kłyk.

Kolejne spotkanie będzie pod znakiem Halloween i horroru. Głównym bohaterem wieczoru będzie "Silent Lake" Wojciecha Stuchlika, młodego producenta z Lędzin, który staje się coraz bardziej popularny w świecie filmowym. Wystarczy przypomnieć, że w jego najnowszej produkcji wystąpią takie sławy jak Weronika Rosati czy Piotr Adamczyk

(jm)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
  • ~Migureak
    2017-10-28

    Propecia Patent <a href=http://cheapvia25mg.com&g t;online pharmacy</a> Apotheke Viagra Levitra Generico Su Internet