ZAWODY MODELARSKIE

Najważniejsze jest wnętrze. Mechanika. To są co prawda miniaturki, ale obowiązują je te same prawa, co prawdziwe samochody - tłumaczy Franciszek Musioł.

W sobotę odbyły się w Lędzinach IV Powiatowe Zawody Modeli Samochodów. Jest to kolejna impreza organizowana przez powiatowy zarząd Ligi Obrony Kraju. – Oprócz samochodzików, nasze pracownie zajmują się także modelami latającymi i pływającymi – zwraca uwagę Franciszek Musioł, prezes zarządu powiatowego LOK-u. – A jeśli chodzi o modele pływające, to dwóch naszych zawodników jest nawet w kadrze narodowej – dodaje.

Zajęcia modelarskie są prowadzone we wszystkich gminach powiatu. Za wyjątkiem Chełmu Śląskiego, ale Musioł zapewnia, że w przyszłym roku i w Chełmie powinny ruszyć. – Prawie wszystko jest tam już dopięte - wyjaśnia.

Spotkania odbywają się trzy, cztery razy w tygodniu. Młodzież samodzielnie robi swoje modele, instruktor jedynie doradza. Pomaga w wyjątkowych sytuacjach.

Zastanawia nas dopracowanie szczegółów i idealna karoseria na niektórych pojazdach. Niewiarygodne wydaje się, żeby dzieci i młodzież zrobili takie modele samodzielnie. Prezes Musioł tłumaczy:

- Modele, które dzisiaj jeżdżą, są częściowo zakupione. Ważne jest jednak, że z reguły od razu po kupnie są całkowicie ogołacane z wewnętrznej struktury i wszystko jest tam budowane od nowa, cala aparatura. – Czyli najważniejsze jest wnętrze? – Tak, przede wszystkim ono jest istotne, mechanika.

To są miniaturki co prawda, ale obowiązują je te same prawa, co prawdziwe samochody. Zawieszenie, ogumienie, napęd, sterowanie…

Tylko, że nie ma kierownicy, ale aparatura, którą można sterować na odległość.

Na zdjęciu: Rafał Drozdek, zwycięzca w kategorii szkół podstawowych, biegnie za swoim samochodem... po zwycięstwo.

Kacper Mrozek z Gimnazjum nr 1 w Bieruniu przygotowywał się do zawodów przez rok. Opłaciło się – zwyciężył w kategorii gimnazjów. Odbiera nagrodę z rąk prezesa powiatowego zarządu LOK-u. Na środku sędzia główny zawodów Marek Lizak.

Zdjęcie pamiątkowe wszystkich uczestników zawodów.

Fot: Marcin Podleśny, jm.

(jm)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.