Zaangażuj się w paczkę!

- Pomaganie innym nadaje sens mojemu życiu - mówi Małgorzata Jankowska, liderka bieruńskiej "Szlachetnej Paczki". Trwa rekrutacja wolontariuszy. I ty możesz pomóc!

Rozmawiał Dominik Łaciak

O co chodzi w "Szlachetnej Paczce"?

To projekt stworzony przez Stowarzyszenie Wiosna, który - w dużym skrócie - polega na konkretnej pomocy konkretnym ludziom.

Jakim ludziom i jakiej pomocy?

Nasz oddział działa w Bieruniu, staramy się dotrzeć do rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

Organizujemy rzeczy niezbędne do życia, takie jak środki czystości czy żywność.

Po powodzi wiele rodzin potrzebowało też mebli.

Skąd wiecie, które rodziny odwiedzić?

Współpracujemy z instytucjami, a ponieważ dane osobowe są chronione, nasz zespół prawników załatwia zgody. Dopiero gdy je uzyskamy, nasi wolontariusze pukają do drzwi. Przeprowadzają dwie ankiety.

Z pierwszej dowiadujemy się, dlaczego rodzina jest w trudnej sytuacji. Wtedy zastanawiamy się, jak możemy pomóc. Z drugiej - jakie są potrzeby, z czego powinna składać się paczka.

Co to znaczy, że zastanawiacie się, jak możecie rodzinie pomóc? 

Taką pomoc nazywamy impulsem do zmiany. Na przykład jeśli ktoś nie ma pracy, to pomagamy mu ją znaleźć, pomagamy w pisaniu listów motywacyjnych, cv...

I udało wam się komuś znaleźć pracę?

Niestety nie mam takich danych - przed rokiem liderem paczki był ktoś inny. Ale to zależy w dużej mierze od rodziny, czy chce takiej pomocy. Jeśli my znajdujemy rozwiązanie, a ta nie chce skorzystać, to albo jest jakiś większy problem, albo rodzina jest roszczeniowa i zależy jej wyłącznie na paczce. 

Takich rodzin nie włączacie do projektu?

Raczej nie. Chcemy realnie pomagać, zmieniać sytuację rodzin. Takie idee przyświecały założycielowi projektu ks. Jackowi Stryczkowi.

Ilu rodzinom jesteście w stanie pomóc?

Mamy 26 miejsc dla wolontariuszy, każdy z nich może pracować maksymalnie z trzema rodzinami, a więc 78.

To bardzo wiele jak na dwudziestotysięczny Bieruń.

I rzeczywiście do tej pory zdarzało się, że rodzin było ponad 70. Wszystko zależy od tego, czy uda się rekrutacja (trwa do połowy października), czyli czy znajdą się osoby chętne wziąć na siebie dodatkowe obowiązki i pomagać.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wystarczy mieć 18 lat. Szesnastolatkowie mogą zostać wolontariuszami wspomagającymi. Górnej granicy wiekowej nie mamy, co podkreślam, bo bylibyśmy zadowoleni, gdyby się do nas przyłączyły osoby starsze, bardziej doświadczone życiowo. (Szczegóły w ramce).

Poszukujecie też darczyńców...

Tak, działamy w systemie - jedna rodzina, jeden wolontariusz, jeden darczyńca. Aby nim zostać, wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybrać nasz rejon. Tam można przeczytać opisy rodzin biorących udział w naszej akcji i zadeklarować pomoc którejś z nich. 

Dlaczego warto zostać wolontariuszem? Dlaczego Gosia Jankowska wzięła na siebie tyle obowiązków - pracę, wyjazdy, spotkania...

Taka praca daje niesamowitą radość, szczególnie gdy zawozi się paczkę i widzi wdzięczność rodziny, pojawiają się łzy... Zostałam liderką, bo nie lubię siedzieć w miejscu. Pomaganie innym nadaje sens mojemu życiu.

Dziękuję za rozmowę

*

Publikujemy wywiad, który ukazał się już w paru lokalnych tytułach. Z tego powodu, że wciąż potrzebne są osoby chętne poświęcić swój własny czas dla idei pomocy innym. Jak się dowiedzieliśmy od Gosi, bieruński zespół liczy obecnie 16 osób, ale że parę osób zadeklarowało pomoc, ta liczba powinna sięgnąć 20.

- Obecnie zapisujemy wolontariuszy na szkolenia, dzięki czemu będą lepiej wykonywać swoją pracę. Potem już ruszamy z ankietami do rodzin i szukamy darczyńców - streszcza przebieg prac Jankowska.

I ty wciąż możesz się zaangażować. Wystarczy skontaktować się z Małgorzatą Jankowską. Tel. 664 178 581, mejl: gosiawe@gmail.com, facebook: Gosia Jankowska. Można też zarejestrować się na stronie: www.superw.pl (należy znaleźć właściwy rejon oraz wypełnić dane).

Finał "Szlachetnej Paczki" przewidziany jest na 7 i 8 grudnia.

 

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
  • ~Dominik
    2013-10-29

    Nabór na Super Wolontariuszy został przedłużony! :) Poszukujemy także osób w rejonie Imielin (w którym są również rodziny z Chełmu Śląskiego). Więcej na www.superw.pl