nowe radary w Lędzinach

Koszt jednostkowy radaru pedagogicznego to 17 tys. zł. Starostwo przewiduje zakup około 60 sztuk takich urządzeń. Prosty rachunek wskazuje na wydatki rzędu miliona złotych.

Działanie radaru pedagogicznego jest bardzo proste. Najpierw mierzy prędkość zbliżającego się pojazdu, następnie na czytelnym wyświetlaczu pokazuje zaobserwowaną szybkość. Jeżeli jest ona zgodna z obowiązującymi przepisami (w terenie zabudowanym do 50 km/h) pojawia się napis „szerokiej drogi”. Jeżeli kierowca zbyt mocno nacisnął pedał gazu, zobaczy duży pomarańczowy trójkąt ostrzegawczy.

Kolejnym atutem sprzętu jest gromadzenie danych, dzięki którym można wygenerować wykresy i statystyki dotyczące ilości i kierunku pojazdów, średnie i maksymalne prędkości, podział pojazdów wg prędkości, itp. W sierpniu firma Amreco przeprowadziła prezentację radaru w starostwie powiatu bieruńsko-lędzińskiego i od razu na oficjalnej stronie starostwa ukazał się pochlebny artykuł z zapowiedzią montażu na drogach powiatowych 60 sztuk.

Testowe urządzenie zamontowano w Lędzinach na ul. Lędzińskiej przy pomniku, tuż przed przejściem dla pieszych. Dokładnie ten sam egzemplarz sprawdzano wcześniej w Tychach, ponieważ projekt „Uczyć, a nie karać”, w ramach którego przewiduje się zakup radarów pedagogicznych, będzie realizowany przez Powiat Bieruńsko-Lędziński i miasto Tychy.

W Tychach się sprawdziły. Na razie, bo testy trwały zaledwie dwa tygodnie. W pierwszych siedmiu dniach kierowca miał do czynienia z pełną pracą radaru (co opisaliśmy powyżej), a w kolejnych dniach urządzenie wyłącznie zbierało informacje na temat prędkości przejeżdżających samochodów (bez wyświetlania prędkości).

Kiedy wyświetlacz był włączony zaobserwowaliśmy spadek prędkości średnio
o 30-35 %,

Najbardziej korzystny współczynnik był w przypadku przedziału prędkości 60-70 km/h. Spadek o 35-40 % - opowiada Renata Duda, z firmy Amreco, dystrybutora radarów w Polsce.

 Czy to nie jest wyłącznie zasługa zaciekawienia nowością, a później kierowcy wrócą do swojej „normalnej” prędkości? – Nie, we Francji radary pedagogiczne działają już rok, a w niektórych miejscach nawet dwa lata i ta niższa prędkość się utrzymuje – dodaje.

Dodatkowo w wydanej przez Amreco broszurze możemy przeczytać, że Elan Cité, firma produkująca radary, ma na swoim koncie instalację 3000 wyświetlaczy w ponad 2000 miejsc we Francji.

Kierowcy mają na temat urządzenia zdanie podzielone. – Mnie się pomysł podoba. Informuje o przekroczonej prędkości, a nie trzeba płacić mandatów - mówi pan Ryszard. W Internecie natomiast jest więcej głosów negatywnych. Dyskusja rozgorzała na nieoficjalnym profilu Lędzin na Facebooku Lędziny – Porozmawiaj o sprawach miasta. Użytkownik Kamil Cuber napisał:

To migoczące cudo rozprasza uwagę bezpośrednio przed przejściem dla pieszych - idealnie żeby się zagapić
i potrącić pieszego. Brawo dla pomysłodawców!

I zyskał poparcie – 5 „lajków”.

Z radarami pedagogicznymi, jak z samochodami – ich ceny wahają się zależnie od wyposażenia. Wersja najtańsza to koszt rzędu 12 tys. zł. Za wersję najbardziej rozbudowaną trzeba będzie zapłacić 17 tys. zł. Cena obejmuje wyświetlacz z radarem, statystyki, zasilanie solarne z opcją podłączenia do latarni (w przypadku słabego słońca, np. zimą). Do tego trzeba doliczyć opłatę związaną z przesyłaniem danych statystycznych na konto.

Renata Duda z Amreco poinformowała nas, że

starostę bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza interesuje właśnie full wersja radaru pedagogicznego
za 17 tys. zł.

- Jednak w związku z tym, że to będzie duże zamówienie, w negocjacja cena jednostkowa powinna się obniżyć – dodała.

Czyli może cena spadnie poniżej 1 miliona?

Czy radary pedagogiczne będą w całości finansowane z budżetu powiatu, czy też będą dofinansowane z innych źródeł, na razie nie wiemy. Próbowaliśmy zasięgnąć informacji w starostwie – skierowano nas do Powiatowego Zarządu Dróg w Bieruniu, a stamtąd… znowu do starostwa. Zatem czekamy.

Teraz urządzenie nie wyświetla prędkości - wyłącznie zbiera informacje. 

 

(jm)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.