Bieruń na mapie filmu

Najważniejsza nagroda (Grand Prix) powędrowała w ręce Węgra Szirmaia Martona, twórcy filmu "Szalontudo". Marton przedstawił opowieść o biznesmenie, który zatrzymuje się w przydrożnej spelunie, gdzie zamawia tytułową węgierską potrawę. Sami zobaczcie, co z tego wynikło.

XI międzynarodowy festiwal filmów amatorskich w Bieruniu im. Leona Wojtali dobiegł końca.

- Ta kropeczka na mapie Polski, Bieruń, w świecie filmu systematycznie się powiększa - powiedział w rozmowie z nami organizator festiwalu Wojciech Wikarek. Powiększa się, bo i festiwal stoi na coraz wyższym poziomie. - Największym zaskoczeniem tegorocznej imprezy była dla mnie frekwencja. Na sali siedziało ponad 100 osób - cieszy się bieruński reżyser.

XI festiwal, który potrwał od 4 do 6 października, po raz pierwszy nosił miano międzynarodowego. Na ekranie w starobieruńskiej "Gamy" pojawiły się filmy ze Słowacji, Niemiec, Węgier, Francji, a nawet z... Kanady. - Produkcje zagraniczne zdecydowanie podniosły poziom festiwalu - mówi Wikarek.

- Widziałam tu produkcje profesjonalne. To kino, w którym drzemie wielki potencjał. Jego największym problemem jest, że po tych utalentowanych reżyserów nie sięga nikt z branży - żałuje jurorka festiwalu Lidia Duda.

- Można wymienić dziesiątki reżyserów amerykańskich czy francuskich, którzy od takich przeglądów zaczynali

- mówi.

Zobacz relację z festiwalu Oświęcimonline.pl:

Do konkursu zgłoszono 77 filmów. Kwalifikacje przeszło 45 z nich, z czego aż 19 zdobyło nagrody. W skład jury weszli Stanisław Puls ze Światowej Federacji Filmu Niezależnego „UNICA”, redaktor TVP Katowice Jerzy Łuczak, montażysta Laszlo Polgar oraz wspominana już Lidia Duda, reżyserka filmów dokumentalnych.

Najważniejsza nagroda (Grand Prix) powędrowała w ręce Węgra Szirmaia Martona, twórcy filmu "Szalontudo". Nasz bratanek na Węgry wrócił bogatszy o czterdziestodwucalowy telewizor o wartości 2500 zł.

Marton przedstawił opowieść o biznesmenie, który zatrzymuje się w przydrożnej spelunie, gdzie zamawia tytułową potrawę narodową. Sami zobaczcie, co z tego wynikło.

Nagroda specjalna ufundowana przez starostę powiatu trafiła do Daniela Tendaja, autora "Głębokiej ciszy". Co ciekawe, jeszcze przed dwoma laty nie zanosiło się, że film powstanie. Tendaj zrealizował jeden z najlepszych filmów promocyjnych, jakie dotąd widzieliśmy:

Z kolei nagrodę eko burmistrza Bierunia zdobył Niemiec Fabian Grodde za film "Crossover".

Naszym faworytem był zdobywca I nagrody, film "Słoiki" Andrzeja Szypulskiego. To historia znana szczególnie studentom, którzy bez domowej wyprawki nie poradziliby sobie w nowym mieście. Wokół tytułowych słoików kręci się fabuła "krótkiego dokumentu o Kamilu z Warszawy".

Specjalne wyróżnienie, bo złoty medal Federacji Niezależnych Twórców Filmowych "UNICA", zdobył Krzystof Dworakowski za film "Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza". Medal przywiózł do Bierunia przedstawiciel organizacji Wolfgang Freier.

W tym roku współorganizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bieruńskiej "Porąbek". Nie mogło zabraknąć więc lokalnych akcentów, jak np. premierowego pokazu filmu "Powódź-bezpieczniej". Obraz powstał w ramach projektu "Oswajamy powódź" prowadzonego przez Stowarzyszenie "Atlantyda" i ma na celu przygotowanie mieszkańców do działania w trakcie klęski żywiołowej w przyszłości.

Kolejny festiwal już za 2 lata. Oby jeszcze lepszy i jeszcze bardziej międzynarodowy od tegorocznego.

*

To nie koniec atrakcji filmowych w naszym powiecie. 14 października, czyli w najbliższy poniedziałek, do Lędzin przyjedzie Kazimierz Kutz, reżyser oraz polityk. Weźmie udział w kolejnym spotkaniu dyskusyjnego klubu filmowego "PROJEKT:KINO!", w ramach którego zostanie wyświetlony jego film "Paciorki jednego różańca". Start o 17, wstęp wolny. (Czytaj, czego będzie dotyczyć spotkanie).

Czytaj też wywiad z organizatorem Wojciechem Wikarkiem "Słynny festiwal z Bierunia". 

Fot. Krzysztof Janik

(dł)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.