z solidarnością o górnictwie

- Premier Donald Tusk jest zwyczajnym oszustem, który powinien już mieć długi nos jak Pinokio. O górnikach sobie przypomina, kiedy jest Barbórka ale na co dzień nic dla górników się nie robi. - mówi Tadeusz Krenzel.

W pierwszej części wywiadu z Tadeuszem Krenzelem, wiceprzewodniczącym NSZZ Solidarność KWK Ziemowit, rozmawiamy sprawach bieżących. Krenzel tłumaczy, dlaczego rozszerzanie eksploatacji na terenie Imielina jest konieczne oraz komentuje rządowe zapowiedzi wprowadzenia programu anty-smogowego w Polsce.

Rozmawiał Jacek Moryc.

W Imielinie trwają odwierty. Jeśli się okaże, że są złoża, będzie prowadzona eksploatacja. 

To jest bardzo dobra rzecz. Trzeba sobie zdać sprawę, że Ziemowit daje zatrudnienie ponad czterem tysiącom ludzi. Głównie z tego regionu. Kopalnia musi się rozwijać. Jeśli nie będziemy o to dbać, trzeba będzie ją zamknąć, a wtedy ludzie pozostaną bez pracy. Jednak proszę pamiętać, że

górnik na swoich plecach wiezie cztery osoby, jeszcze żonę i dzieci.

Żeby zobaczyć, jak może wyglądać rzeczywistość po zamknięciu kopalni, nikt nie musi daleko szukać. Wystarczy pojechać Brzeszcz, gdzie zlikwidowano kopalnię Siersza.

Nie ma alternatywnych miejsc pracy. A jeśli komuś coś uda się znaleźć, będzie to praca za tysiąc złotych.

Powtarzam. Te odwierty muszą być robione, bo kopalnia musi się rozwijać, oczywiście, z wszystkimi prawidłami sztuki górniczej.

Co mógłby pan powiedzieć mieszkańcom Imielina, którzy obawiają się niszczejącego krajobrazu lub szkód górniczych?

Oczywiście, że są szkody górnicze. Jednak w tej chwili zarówno kopalnia jak i Kompania Węglowa dokładają wszelkich starań do usuwania skutków eksploatacji. Nie uchylamy się od tego. Jest to na bieżąco robione poprzez ugody, które zawieramy z osobami poszkodowanymi.

W mediach w ostatnim czasie jest głośno o rządowym programie anty-smogowym, który przewiduje, że do 2020 roku będzie wprowadzony zakaz ogrzewania domów węglem.

Coś takiego można robić, ale za kilka lat, biorąc przykład z naszych zachodnich sąsiadów. I tylko wtedy, kiedy będziemy mieć takie same wynagrodzenia. Wtedy możemy mówić o ekologii. Obecnie, przy tak zubożonym społeczeństwie, jakim jest społeczeństwo polskie, nie stać nas na to.

Nawet jeśli moglibyśmy brać za dobrą monetę zapowiedzi dofinansowania wymiany pieców, to co z bieżącymi rachunkami? Przecież my już podobną sytuacją przerabialiśmy, kiedy samorządy dofinansowały wymianę pieców na ekologiczne, a ludzie i tak palą różnymi paściami. Bo węgiel jest za drogi. 

Panowie radni z Krakowa, czy innych miast, a już nie mówiąc o rządzie Donalda Tuska, chcą tego, bo ich stać. Każdy z nas chce żyć czysto, ja też. Ale jednocześnie ktoś ma dylemat. Albo w zimie w kocu siedzieć i płacić za gaz, albo wykorzystać najtańszą jeszcze w tej chwili energię z węgla.

Pan krytykuje program z perspektywy osoby palącej w domu węglem. Proszę mi powiedzieć , jak to wygląda z perspektywy kopalni. I jak to dla Państwa brzmi w kontekście słów premiera podczas niedawnych targów górnictwa organizowanych w Katowicach. Premier mówił…

Już odpowiadam, nawet pan kończyć nie musi.

Pan Premier Donald Tusk jest zwyczajnym oszustem, który powinien już mieć długi nos jak Pinokio.

O górnikach sobie przypomina, kiedy jest Barbórka, kiedy jest trochę chłodniej na polu, ale na co dzień nic dla górników się nie robi.

W tej chwili w Gdyni leży sto tysięcy ton miału do sprzedania. Tańszego: ze Stanów i z Australii. Każdy rząd powinien dbać o swoją gospodarkę. Ten rząd nie dba o nic, tylko o swoją władze.

Ktoś czytając ten wywiad na pewno może zadać pytanie, dlaczego nasz węgiel jest taki drogi. Ale to nie górnicy otrzymują pieniążki z tego węgla. Trzeba usiąść i zobaczyć, ile Kompania Węglowa odprowadziła do budżetu państwa zysków, które są teraz rozrzucane na prawo i lewo.

A jaki wpływ wprowadzenie programu anty-smogowego będzie miało na Kompanię? Zamykanie kopalń. Wtedy kilkanaście tysięcy ludzi będzie bez pracy. Powtarzam, proszę pojechać pod kopalnię Siersza i zobaczyć, jak tam wygląda.

 

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
  • ~Migureak
    2017-10-30

    Viagra 50mg Ohne Rezept <a href=http://levitrial.com>c anadian generic levitra</a> Need Dutasteride Tridesun