Kultura ma być dla wszystkich

- Będę się starać, by wszyscy znaleźli coś dla siebie. Zależy mi na zaktywizowaniu mieszkańców, by poczuli, że od nich też zależy jakość organizowanych imprez. Nic tak nie podnosi poziomu zadowolenia, jak zaangażowanie i wspólne działania.

Rozmawiał Dominik Łaciak

Na początek będzie o Teatrze dla Dorosłych. Nowa sztuka "Chop do moji baby" grany po raz pierwszy akurat w Dzień Kobiet. Czy to sztuka tylko dla pań?

"Chop od mojij babay" to komedia przewrotna, w której główne role należą do chopów, ale czym jest chop bez baby... Bez niej ani rusz. Na początku spektaklu widz współczuje dwóm rogaczom, aby później podziwiać kobietę za jej upór do spełnienia marzeń i szczęścia. Odpowiadając na pytanie, nowe przedstawienie Teatru dla Dorosłych jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, gdyż żyjemy wspólnie, dzieląc smutki i radości.

Czego mogą się spodziewać widzowie?

Myślę, że już co nieco zdradziłam, a widzowie mogą się spodziewać przede wszystkim dobrej zabawy, bo to tekst Marcina Melona, znanego już w Bieruniu twórcy scenariuszy. A także znakomitej gry aktorskiej i wspaniałej śląszczyzny. A w drugiej części będziemy mogli posłuchać znanych piosenek w niecodziennym wykonaniu panów z chórów działających przy BOK-u (Polonia i Harmonia) oraz związanego z Bieruniem młodego wokalisty Łukasza Kostki, który na pewno zachwyci wszystkich swoim ciepłym głosem. Na pewno niektórzy pamiętają go z telewizyjnego X Factor.

Nowa sztuka, a także nowa funkcja - dyrektora Bieruńskiego Ośrodka Kultury. Czy to przyszło nowe w kulturze w Bieruniu?

Nowy człowiek zawsze niesie z sobą coś nowego. Ale pamiętaj, że to, co stare, też jest piękne, czasami tylko tego nie dostrzegamy. Wystarczy coś ulepszyć, ukazać z innej strony, wypromować, a okaże się, że w kulturze bieruńskiej dzieje się wiele.

Jaki masz pomysł na funkcjonowanie ośrodków kulturalnych w Bieruniu? Co się zmieni?

Czuję się jak na konkursie na dyrektora. Przede wszystkim chcę wspierać te elementy oferty kulturalnej BOK, które sprzyjają budowaniu i rozwijaniu wartości społecznych oraz te, które zawierają treści związane np. z historią miasta, jego legendami i zabytkami.

Nie zapominam o propozycjach na wskroś współczesnych, które dotarłyby do zdecydowanie młodszego klienta kultury i uatrakcyjniłyby ofertę kulturalną. Bieruński Ośrodek Kultury ma specyficzny układ, bo w jego skład wchodzą aż cztery budynki, które prowadzą jakby odrębne działania.

Każdy z nich ma swoją działalność i specyfikę, ale myślę, że każdy powinien się trochę wyspecjalizować w konkretnych wydarzeniach. Chciałabym bardziej uaktywnić instruktorów pracujących w BOK-u, bo robią wiele, a czasami tego nie widać. Mieszkańcy naszego miasta muszą zobaczyć, jak zdolną młodzież (i nie tylko) mamy.

Z pewnością momentem, w którym najbardziej „widać” BOK, są imprezy plenerowe. Czy tegoroczne Dni Bierunia i Noc Świętojańska będą znacząco inne od poprzednich?

Noc Świętojańska w rozumieniu organizatorów już tuż, tuż, więc nie możemy robić rewolucji. A poza tym z tego, co wiem, zawsze była świetnie zorganizowana.

Jednak każdy pomysł, podpowiedź będzie dla nas cenną wskazówką. Chcemy być otwarci na kontakt z mieszkańcami i prowadzić z nimi dialog. Imprezy plenerowe związane są z miastem i atrakcje oferowane przez organizatorów powinny przypominać i wiązać się z historią naszego regionu i kultywować tradycje, a jednocześnie być atrakcyjne w odbiorze dla wszystkich mieszkańców miasta.

To samo tyczy Dni Bierunia, które z założenia mają charakter otwarty, bezpłatny i zapewniają mieszkańcom i okolicznym turystom nieograniczony dostęp do kultury i rozrywki. Będę się starać, by wszyscy znaleźli coś dla siebie, zależy mi na zaktywizowaniu mieszkańców, by poczuli, że od nich też zależy jakość organizowanych imprez. Nic tak nie podnosi poziomu zadowolenia, jak zaangażowanie i wspólne działania.

Niech Noc Świętojańska i Dni Bierunia będą piknikiem, na którym będziemy nie tylko mogli poprzechadzać się wśród kramów i stoisk, zjeść i posłuchać muzyki, ale także aktywnie spędzić czas na różnego rodzaju warsztatach czy konkursach.

BOK ma się kojarzyć z kulturą dla wszystkich, z kulturą różnorodną i z kulturą, która stoi na wysokim poziomie artystycznym.

Dziękuję za rozmowę

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.