MINĄŁ ROK 2018! CO NA PLUS, CO NA MINUS?

To był dobry rok! Zapraszamy do naszego nieobiektywnego przeglądu lokalnych wydarzeń w 2018 roku.

NA PLUS

Bierunianie mają wielkie serca. Ponad 360 tys. zł dla Ali Majkut!

Jak działa polska służba zdrowia, wie każdy, kto zetknął się z poważniejszym problemem zdrowotnym. Na szczęście, kiedy lekarze rozkładają ręce, wkraczają bierunianie i organizują zbiórki pieniędzy.

Niespełna roczna Ala Majkut zachorowała na nowotwór złośliwy – neuroblastomę III stopnia. Na skomplikowane leczenie w Niemczech potrzebowała aż 360 tys. zł. I te potężne pieniądze wysiłkiem i zaangażowaniem rodziców, lokalnej społeczności, dzięki licznym akcjom charytatywnym i mobilizacji w Internecie udało się zebrać.

Dzisiaj zadowoloną rodzinę możemy podglądać na stronie Alicja kontra neuroblastoma. Rodzice przekazują tam wieści o zdrowiu małej, a my cieszymy się, że wszystko jest na dobrej drodze.

Zbiórka dla Alicji jest niejedyną, jaką nasza społeczność organizowała w 2018 roku. Pomagaliśmy też m.in. pogorzelcom, zbieraliśmy na WOŚP (o czym jeszcze za chwilę), a także na leczenie bliźniąt Bobla czy chorego na mukowiscydozę Jacka Janiela.

Bierunianie słyną z aktywności fizycznej! Mamy profesjonalne kluby sportowe i obiecujących zawodników

Bieg Utopca (5. edycja już 19 stycznia), Bieg 5 Kopców, Rodzinny Rajd Rowerowy, bieg „Chwalisz czy nie chwalisz, lotej z nami”, partnerskie rajdy rowerowe, Bieruński Puchar MTB i wiele, wiele innych. Trudno zliczyć wszystkie imprezy, które przyciągają tysiące amatorów sportu i rekreacji do miasta. Kochamy aktywność fizyczną i organizujemy dobre imprezy.

Do tego dochodzi profesjonalne szkolenie w klubach i prestiżowe imprezy o randze krajowej i międzynarodowej. Za sprawą Polish International do Bierunia zjeżdżają co roku czołowi badmintoniści z całego świata, a Galen Dance Festival robi taką pracę w skali kraju. Za sprawą organizatorów tych wydarzeń niewielki Bieruń jaśnieje na sportowej mapie Polski.

Do tego zawodnicy badmintonowego UKS Unia Bieruń dominują na zawodach w kraju i w Europie. Nie nadążamy za sukcesami zawodników z najlepszego klubu w kraju, którzy medale przywożą z turniejów w kraju i za granicą – tylko w 2018 wygrywali i zajmowali czołowe lokaty m.in. na Litwie, Słowacji, w Izraelu, na Węgrzech, w Słowenii, w Austrii czy na Białorusi. Trenowali też w Malezji, a najdalej Polskę reprezentowali na turnieju w… Kanadzie.

O Joannie Podedworny już teraz mówi się jako o przyszłości polskiego badmintona. W 2018 bierunianka wygrała m.in. międzynarodowe Mistrzostwa Austrii do lat 17 (mając ich 13!), została też jedną z ambasadorek Mistrzostw Świata Seniorów, które w sierpniu odbędą się w Katowicach.

Warto napisać też o piłkarzu Kacprze Dudzie (obecnie GKS Tychy, wcześniej Gol Bieruń), który w 2018 zanotował kolejne występy w drużynach młodzieżowej reprezentacji Polski.

Bierunianie lubią swoją historię – zbierają archiwalne zdjęcia, powstaje muzeum

Grupę na Facebooku „Czasy się zmieniają, wspomnienia pozostają, Nasz Bieruń!” tworzy już ponad 1300 osób! Aktywnym w Internecie, często starszym mieszkańcom Bierunia, zawdzięczamy wspaniałe, archiwalne zdjęcia z miasta. Również z mało obecnego w sensie symbolicznym Nowego Bierunia.

Jednocześnie projekt „Razem tworzymy historię” prowadzi Stowarzyszenie Porąbek. Zbiory pięknych, starych zdjęć można zobaczyć tu: http://porabek.bierun.pl/galeria/.

Wreszcie w Bieruniu powstaje muzeum.

Przetrwaliśmy wybory

Tym razem obyło się bez akcji w stylu Dzikiego Zachodu, choć atmosfera była napięta, a skala hejtu w Internecie przekroczyła skalę. Wyniki bez sensacji – urzędujący Krystian Grzesica wygrał już w pierwszej turze i będzie rządził miastem przez kolejne 5 lat (wydłużona kadencja). Zastępcą pozostał Sebastian Macioł.

Wybory 2018 upłyną też pod znakiem „bieruńskiego desantu” na okoliczne gminy – wójtem Bojszów został wybrany Adam Duczmal, wcześniej dyrektor Bieruńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a Miedźnej komendant bieruńskiej straży miejskiej Jan Słoninka.

Lubi nas ponad 6000 osób!

Strona Bieruń – Sprawy z Twojego miasta, którą tworzymy dla Was już od 2012 roku, ma już ponad 6000 fanów! To niewiele jak na skalę Facebooka w ogóle i bardzo wiele, biorąc pod uwagę, że w Bieruniu mieszka niespełna 20 tys. osób. W 2018 przybyło nam blisko 700 lajków.

Pozostajemy największym lokalnym fanpejdżem o największej skali oddziaływania w powiecie bieruńsko-lędzińskim i głównym źródłem informacji o mieście i regionie dla wielu z Was. W 2018 nasze najlepsze posty docierały na tablice ponad 50 tys. osób, a tygodniowe zasięgi przekraczały nawet 100 tys.

Dzięki za ten wspólny rok!

NA MINUS

Fatalne przestrzenie publiczne w Nowym Bieruniu

Przedwczoraj symbolicznie zamknął się ostatni typowy bar w Nowym Bieruniu. Zimą nie ma się tu gdzie napić piwa, a wiosną i latem gdzie wyjść. Remontuje się drogi i buduje parkingi, istnieją place zabaw i boiska, ale wciąż nie ma przestrzeni publicznych, do których można by się wybrać na spacer albo usiąść na ławce.

Takim miejscem kiedyś w przyszłości mają być paciorkowce – te znalazły się nawet w programie wyborczym burmistrza Krystiana Grzesicy, ale były też w nim przed poprzednimi wyborami. Boisko przy Warszawskiej też ma się zmienić w betonowy plac za sprawą budowy miasteczka ruchu drogowego.

Sytuacji towarzyszy odpływ młodych mieszkańców, którzy przenoszą się za granicę i do wielkich miast (co zrozumiałe), ale jako miejsce do założenia rodziny coraz częściej wybierają pobliską Wolę albo Tychy.

Złe powietrze

Powietrze jest coraz gorsze. Zawyżone polskie normy w miesiącach grzewczych są tu regularnie przekraczane o kilkaset procent, a oddychanie jest po prostu szkodliwe dla zdrowia. Chcemy poznać konkretną strategię przeciwdziałania zjawisku i przekonać się o efektach.

Odeszli od nas

minister Klemens Ścierski, redaktor Marian Ryglewicz, pedagog Irena Panfil, ksiądz Walerian Ogierman, działacz społeczny Zbigniew Jenczała czy związana z urzędem miasta Krystyna Janota. Każdy z nich zasługuje na oddzielny artykuł, wszystkich będzie nam brakować w 2019 roku.

Zdjęcia ilustrujące pochodzą z Festiwalu Smaków Ziemi Bieruńskiej, który odbył się w ramach obchodów 11 listopada. To kolejny z przykładów świetnej organizacji bierunian i przykład na to, że pięknie potrafimy być razem (w tym wypadku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bieruńskiej). Fot. Radosław Wojnar

Dominik Łaciak

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.