LET’S PLAY! NASI ROBIĄ MISTRZOSTWA W SPODKU

Nawet ponad 3000 badmintonistów z kilkudziesięciu krajów przyjedzie w przyszłym roku na World Senior Badminton Championships, czyli mistrzostwa świata seniorów i towarzyszący Festiwal Badmintona w Katowicach. Za organizację są odpowiedzialni mieszkańcy naszego powiatu.

W wieku 35 lat piłkarski senior na ogół kończy karierę lub jest już na emeryturze. Badmintonista w tym wieku dopiero staje się seniorem. W Katowicach zawodnicy będą rywalizować w 8 kategoriach wiekowych, od 35+ do 75+.

Organizacja turnieju jednak nie jest celem samym w sobie. – Naszą big idea jest popularyzacja badmintona – mówi Wojciech Palikij, dyrektor turnieju, a także bierunianin i prezes UKS Unia Bieruń Stary. W organizację turnieju włączyli się też m.in. Bartosz Kilijański i Ireneusz Górniok z Imielina.

Badminton dla wszystkich pokoleń i rodzin

W piątek na 27. Piętrze hotelu Mariott w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której organizatorzy opowiedzieli o swoich celach. Udział wzięli też wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, Dorota Morawska, prezeska TKKF Czarni Katowice i… Mariusz Kałamaga znany m.in. z kabaretu Łowcy.B. To ambasador turnieju i zapalony badmintonista amator.

– Staram się regularnie grać w badmintona. Jest kojarzony z lekkim odbijaniem, relaksikiem, a tak naprawdę to kawał wysiłku. To sport może nie zabawny, ale daje wiele radości i w tym sensie jest podobny do kabaretu – powiedział. Nie ukrywa, że jednym z jego największych sukcesów jest wymiana 100 uderzeń z córką.

Wśród ambasadorów turnieju znalazła się również bierunianka, 13-letnia Joanna Podedworny, zarazem nadzieja polskiego badmintona. Zawodniczka regularnie reprezentuje kraj w zawodach, w których gra ze starszymi od siebie – dopiero co zdobyła brąz na Mistrzostwach Słowenii U17. W tym roku także była najlepsza na podobnych zawodach w Austrii, a na Słowacji i w Polsce była druga. Za sukcesy została nominowana do nagrody sportowca roku przez Dziennik Zachodni.

Stawkę ambasadorów zamyka 76-letni (!) Paweł Gasz z Nikiszowca, który będzie bronił brązowego medalu zdobytego przed dwoma laty w Koczin w Indiach oraz Robert Mateusiak, olimpijczyk i siedmiokrotny medalista Mistrzostw Europy, najbardziej utytułowany polski badmintonista.

Big idea: popularyzacja badmintona w Polsce

­- Takim doborem ambasadorów chcemy pokazać, że badminton to sport rodzinny, dla każdego pokolenia, dla każdej bardziej i mniej sprawnej osoby – mówi Palikij. ­– Przykład Pawła Gasza pokazuje, że to sport bez barier!

Dlatego organizatorzy przygotowali cały cykl działań, które poprzedzą turniej. Tylko w listopadzie i grudniu badmintoniści odwiedzili 6 szkół, w których zorganizowali lekcje wuefu, opowiedzieli o ukochanej dyscyplinie i rozdali okolicznościowe podarunki. Równolegle zapraszają na spotkania z badmintonem seniorów. W ich trakcie można nie tylko zagrać, ale też wziąć dział w warsztatach z psychologiem sportu czy dietetykiem.

Oprócz Demo Days organizatorzy pracują także z wuefistami w ramach akcji Shuttle Time (czas lotki). Docelowo przeszkolonych zostanie 16 nauczycieli z 8 szkół, w których regularnie będą się odbywać zajęcia z badmintona.

- Zwieńczeniem działań będzie turniej towarzyszący Mistrzostwom dla wszystkich chętnych. Liczymy, że weźmie w nim udział kolejne 1500 zawodników. Chcemy, żeby badminton na stałe zawitał pod strzechy, był sportem popularniejszym na Śląsku i w kraju – mówi Palikij.

Krupa: Federacje cenią sobie Katowice

- Mamy ogromne doświadczenie w organizacji wydarzeń o globalnym zasięgu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Federacje sportowe cenią sobie lokalizację hali, jak i pozostałego zaplecza sportowego, a także bazę hotelową i gastronomiczną, którą dysponujemy. 

Turniej odbędzie się w Spodku, w hali przy Spodku oraz na lodowisku. Organizatorzy przewidują, że tylko w ramach World Senior Badminton Championships powstanie 29 kortów, na których odbędzie się 1800 meczów. Przewidują, że do gier zostanie zużytych… ok. 12 600 lotek!

Doniesienia o przygotowaniach o turnieju oraz obszerne relacje z każdego z dni turniejowych będzie można śledzić na powstającym kanale facebookowym Silesia Badminton (będzie także w wersji instagramowej). Docelowo strona ma donosić także o innych wydarzeniach badmintonowych na Śląsku.

Turniej odbędzie się w dniach 4-11 sierpnia 2019 roku.

(dł) Fot. Paweł Święs

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.