FESTIWAL BIERUŃSKICH SMAKÓW. PRZYJDŹ I JEDZ!

Pieczona na miejscu dziczyzna, śląskie desery w odsłonie molekularnej, prawdziwa wojskowa grochówka, miód od bieruńskich pszczół i konkurs kulinarny z atrakcyjnymi nagrodami. To będzie święto kuchni w Bieruniu.

Festiwal Smaków Ziemi Bieruńskiej to impreza organizowana przez kultywujące regionalne tradycje Stowarzyszenie "Ziemia Bieruńska". Odbędzie się w najbliższą niedzielę 11 listopada w nowobieruńskiej remizie (ul. Remizowa 19). Start o godzinie 12.30.

- Warto przyjść, będzie i widowiskowo, i smacznie - mówi Agnieszka Demska-Furgał, współorganizatorka, a wkrótce także radna Bierunia. - Jedzenia nie powinno zabraknąć, przygotowaliśmy wyżerkę dla ponad 100 osób!

W programie imprezy m.in. pieczona przez myśliwych dziczyzna, grochówka wojskowa przytgotowana przez Stowarzyszenie Jednostka 2004 Oświęcim, na miejscu wystawią się też pszczelarze i odbędzie pokaz karwingu, czyli wycinania w owocach i warzywach.
 


Szczególnym punktem ma być jednak pokaz kuchni molekularnej przygotowany przez specjalistę Łukasza Ścierskiego. To wyjątkowa okazja na posmakowanie śląskich deserów przygotowanych w zupełnie innowacyjny sposób.Konkurs na potrawę z atrakcyjnymi nagrodami

Organizatorzy zachęcają także do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym. Wystarczy przygotować tradycyjne danie (kuchnia śląska, polska lub inna, ale z regionalnymi elementami) i przyjść z nim na miejsce. Podać przepis i dać się sfotografować.

- Pamiątką po Festiwalu Smaków Ziemi Bieruńskiej będzie folder, w którym znajdą się bierunianie, ich potrawy i przepisy. Do wydawnictwa trafią najlepsze przepisy, a twórcy potraw zostaną nagrodzeni - mówi Demska-Furgał.

Pobierz formularz konkursowy

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bieruńska” powstało w marcu 2017 roku. Określają siebie jako "miłośników polskiego folkloru działających na terenie Bierunia". Najpierw, bo już w 2010 roku, był Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca, którego nie mogło zabraknąć w niedzielę. Prowadzona przez Justynę Pociennik grupa zaprezentuje się na miejscu.(dł)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.