Nieślubne dziecko też jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn!

Dziecko z nieprawego łoża to też pasierb dla małżonka jego rodzica, więc ma prawo do całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Życie pisze różne scenariusze. W tym wypadku mąż w trakcie trwania małżeństwa zdradził swoją żonę z jej siostrą. Z tego romansu urodziło się dziecko – dziewczynka, która była dla zdradzonej żony siostrzenicą i córką jej męża. Ten rodzinny galimatias nie powstrzymał zdradzonej żony do zapisania tej siostrzenicy mieszkania po swojej śmierci.

Problem zaczął się, gdy Sąd prawomocnie stwierdził, że jest ona jedyną spadkobierczynią swojej ciotki. Spadkobierczyni złożyła w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe SD3, w którym wyjaśniła, że jest jednocześnie i siostrzenicą, i pasierbicą zmarłej. Ma to duże znaczenie, ponieważ pasierbowie są zwolnieni od podatku tak samo jak dzieci, czyli bez żadnych limitów.

Siostrzenica natomiast należy do drugiej grupy podatkowej, w którym, poza niewielką kwotą wolną od podatku, reszta majątku podlega opodatkowaniu.

Fiskus widział sprawę zupełnie inaczej. Na podstawie definicji ze słownika wywnioskowali, że pasierbami są wyłącznie dzieci drugiego małżonka, które on posiadał przed zawarciem nowego związku małżeńskiego i szybko zakwalifikował spadkobierczynię jako siostrzenicę i opodatkował nabycie przez nią mieszkania według drugiej grupy podatkowej.

Racji fiskusowi nie przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który uznał, że pasierbem, o którym mowa w zwolnieniu od podatku, niezależnie od sposobu dziedziczenia, jest dziecko małżonka spadkodawcy z poprzedniego związku i dziecko pozamałżeńskie. Także wtedy, gdy urodziło się po ślubie rodzica ze spadkodawcą, czyli wszystkie dzieci drugiego małżonka.

Za słownikowym podejściem definicji pasierba nie zgodził się również Naczelny Sąd Administracyjny, ponieważ ani prawo podatkowe, ani cywilne nie definiuje pojęcia „pasierb”.

Np. kodeks cywilny w przepisach dotyczących dziedziczenia posługuje się sformułowaniem „dzieci małżonka spadkodawcy”, a nie pasierbowie. Prawo podatkowe posługuje się pojęciem pasierba równając go z dziećmi spadkodawcy i zwalniając całkowicie od podatku.

Zdaniem NSA nie ma podstaw do różnicowania sytuacji dzieci w zależności od tego, czy urodziły się z małżeństwa, czy z nieformalnego związku. Bez znaczenia było też to, że spadkobierczyni urodziła się już po ślubie ciotki z jej ojcem. Przy czym, jak tłumaczył sędzia NSA Tomasz Kolanowski, choć spadkobierczyni jednocześnie jest pasierbicą i siostrzenicą zmarłej, to w świetle przepisów podatkowych ma prawo zaliczyć się do grupy podatkowej, która jest dla niej korzystniejsza. Za taką wykładnią, zwłaszcza w spornej sprawie, przemawiają też względy sprawiedliwości oraz zasada rozstrzygania kwestii spornych na korzyść podatnika.

W powyższej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w dniu 24 listopada 2017 roku o sygnaturze II FSK 3016/15.

Paulina Siekańska,

Notariusz w Imielinie

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.