NOTARIUSZ SIEKAŃSKA O DAROWIŹNIE MAJĄTKU W RODZINIE

Darowizna majątku w rodzinie? To warto wiedzieć.

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy.

Umowa darowizny jest czynnością prawną, dwustronną i wymaga złożenia przez darczyńcę oświadczenia zawierającego jego zobowiązanie do przeniesienia własności na obdarowanego, jak i oświadczenia obdarowanego wyrażającego na to zgodę.

Darowizna nieruchomości wymaga bezwzględnie formy aktu notarialnego. Notariusz poinformuje o skutkach darowizny, a także niezbędnych dokumentach do jej sporządzenia. Przy dokonywaniu darowizny warto zastanowić się, czy nie zastrzec dla siebie i innych osób służebności dożywotniego mieszkania (dawniej zwanej wymową). Wówczas darczyńca zyskuje pewność, że może dożywotnio korzystać z domu, którego nie jest już właścicielem.

DAROWIZNA PRZED CZY PO ŚLUBIE?

Często rodzice jednego z przyszłych małżonków decydują się na darowiznę przed jego ślubem. Robią to z obawy, że po ślubie nieruchomość będzie automatycznie także własnością synowej lub zięcia.

Tymczasem jest zupełnie odwrotnie.

Po ślubie, jeżeli rodzice nie zdecydują inaczej, to taka darowizna zawsze będzie należeć tylko do ich dziecka.

RAŻĄCO NIEWDZIĘCZNY OBDAROWANY?

Po dokonaniu darowizny nieruchomości darczyńca przestaje być jej właścicielem. A co w przypadku, gdy obdarowany staje się rażąco niewdzięczny za to, że dostał nieruchomość?

Przy darowiźnie w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego darczyńca może odwołać darowiznę. Wówczas istnieje szansa na odzyskanie podarowanej nieruchomości.

Jest to wyjątkowe prawo występujące tylko przy darowiźnie. Przyczyną niesnasek we wspólnym domu mogą być bieżące wydatki, opłaty za media itp. Nawet w najlepszej rodzinie dochodzi do sporów o to, kto zużywa więcej prądu, a kto za mocno odkręca kaloryfery.

DAROWIZNA JEST NIEODPŁATNA

Bardzo często wiekowi rodzice oczekują też, że obdarowane dzieci zdejmą im z barków ciężar utrzymania nieruchomości. Tymczasem istotą darowizny jest jej nieodpłatność!

Darczyńca nie może wymagać od obdarowanego żadnych świadczeń na swoją rzecz w zamian za darowiznę.

Warto wiedzieć również, że od 1 stycznia 2007 roku wszelkie darowizny dokonane na rzecz wstępnych (rodziców, dziadków itd.), zstępnych (dzieci, wnuków itd.), rodzeństwa, pasierba, macochy, ojczyma i między małżonkami są całkowicie zwolnione od podatku od spadków i darowizn.

Niestety, ustawa nie przewiduje zwolnienia poza kwotę 9637zł przy darowiźnie na rzecz synowej, zięcia, teściowej i teścia. W takim przypadku należy przy pomocy notariusza wyliczyć, jaki będzie należny podatek oraz zasięgnąć informacji o możliwych zwolnieniach z podatku w przypadku nieruchomości z domem.

W kolejnym tekście wyjaśnię, na czym dokładnie polega tzw. rażąca niewdzięczność obdarowanego.

Paulina Siekańska

Notariusz w Imielinie

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.