TEREN PO ROLNIKU BĘDZIE MAŁYM PARKIEM

Estetyczne zagospodarowanie tzw. hamrowizny to jedno z zadań zaplanowanych w tegorocznym budżecie Bierunia. Koncepcja budowy parku w tym miejscu została sfinansowana ze środków budżetu partycypacyjnego.

Po wyburzeniu Rolnika na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Wawelskiej pojawiła się przestrzeń. Również do dyskusji nad tym, co w tym miejscu powinno się teraz znaleźć.

W przeszłości mieścił się tam szereg istotnych obiektów. Między innymi sąd z prawem sądzenia przestępstw kryminalnych czy budynek Carla Hamera. Ten ostatni pełnił funkcję pruskiego urzędu celnego oraz zakwaterowania zatrudnionych urzędników. Znajdowała się tu też studnia, która zaopatrywała nowobierunian w wodę pitną, a do dzisiaj stoi pomnik powstańców śląskich.

Jednak największe kontrowersje wzbudza zejście do tunelu. Zdaniem jednych prowadził on do zabudowań dworskich w Kopciowicach, zdaniem innych – do zamku w Oświęcimiu. Zejście miało zostać zasypane w latach 60-tych ubiegłego wieku, lecz nie wiadomo, czy przejście naprawdę istnieje. Stąd wiele osób pokładało nadzieje w remoncie Wawelskiej. Liczyli, że prace wskażą na istnienie tunelu, a do akcji wkroczą archeolodzy.

SKWER HISTORYCZNY

Stąd pomysł, by skwer nawiązywał do bogatej historii tego miejsca. Znajdą się tam m.in. imitacja lochu i studnia, a pomnik powstańców śląskich zostanie odtworzony w swojej starej formie. Na miejscu staną też tablice informacyjne. Poza tym teren zyska nowe ławki i nasadzenia, i zostanie oświetlony lampami parkowymi.

Poglądowy plan skweru

Inwestycja ma pochłonąć ok. 500 tys. zł, a zadanie zostanie wykonane jeszcze w tym roku. Teren ma zostać oddany do użytku przy okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – wtedy też ma nastąpić odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika. Na to liczy Stowarzyszenie Porąbek, które stara się o pozyskanie środków zewnętrznych na organizację obchodów.

- Liczymy, że skwer stanie się wizytówką Nowego Bierunia, że pozwoli na zachowanie pamięci o historycznym charakterze tego miejsca. Ten teren dla całych pokoleń bierunian stanowił i stanowi ważne miejsce – mówi jeden z inicjatorów powstania miejsca Jarosław Mokry.

(dł)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
  • ~Dariusz Dyrda
    2018-02-24

    Nie bardzo rozumiem, podobno to budżet partycypacyjny, inicjatywa mieszkańców, a tu wszyscy przeciw...