WYRAŹNY ŚLAD. PRZECIW UPRZEDZENIOM I WOJNIE

Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu od 20 lat współpracuje z Volkswagenem. Teraz delegacja została zaproszona do Berlina na wystawę pt. „Wyraźny ślad”. To podsumowanie 30 lat zaangażowania młodzieży w prace na rzecz Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Wydarzenie otworzył Matthias Müller, prezes Volkswagena. – To, co żywe, nie będzie nigdy zapomniane – powiedział i podkreślił, że szczególnie teraz, gdy populizm i nacjonalistyczne myślenie wstrząsają fundamentami Europy, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za wolność i demokrację.

Zadeklarował, że koncern będzie angażował się w dalsze prace na rzecz Miejsca Pamięci. Na dowód Międzynarodowy Komitet Oświęcimski otrzymał samochód VW Transporter, który będzie wykorzystywany na miejscu.

Wyraźny ślad

Projekt został zainicjowany przez Radę Zakładową Volkswagen AG w roku 1987, kiedy to odbyło się pierwsze seminarium w Auschwitz-Birkenau. Biorą w nim udział uczniowie z Polski i Niemiec – w ciągu 30 lat zaangażowało się ich ponad 3 tys.!

Pomagają w utrzymaniu Miejsca Pamięci – odchwaszczają zarośnięte drogi, konserwują buty zamordowanych, rozmawiają z byłymi więźniami. Spotkania odbywały się także w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie polsko-niemiecka młodzież dyskutuje o odpowiedzialności, antysemityzmie, dzieli się odczuciami i przeżyciami.

Sceny z tych spotkań zostały zaprezentowane w formie wielkoformatowych zdjęć.

Ci młodzi ludzie stali się naszymi ambasadorami

Na spotkaniu w Berlinie wystąpił Marian Turski, były więzień obozu. W przemówieniu podkreślił, że te 30 lat wspólnej pracy to historyczne wydarzenie istotne dla polsko-niemieckiego dialogu w tym politycznie kontrowersyjnym czasie.

- Jesteśmy wdzięczni ten dialog. Ci ludzie stali się naszymi ambasadorami. Angażują się oni w porozumienie między narodami, tolerancję i demokrację – mówił Turski. – Utrzymują dla przyszłych pokoleń Miejsce Pamięci, które jak żadne inne jest monumentem obłędu antystemityzmu i fanatyzmu rasowego, niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia.

Zaznaczył, że jeśli chcemy mieć zjednoczoną Europę, to musimy odrzucić zarzuty względem siebie i jako państwa zacząć się trochę lubić.

Głos zabrała też uczestniczka projektu Pamela Appiach, której uczniowie pochodzą z Ghany. – Jestem z Wolfsburga, tam dorastałam i chodziłam do szkoły. Wspomniała rozmowę z Romanem Kantem, Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego z USA. Mówiła: - Nigdy nie zapomnę, jak Kent powiedział nam, że ma nadzieję, iż jego przeszłość nie będzie przyszłością jego wnuków. Wtedy zrozumiałam, że jego nadzieja jest moją misją.

Podkreśliła, że po wizycie w Auschwitz ma nadzieję na przyszłość bez wykluczania, dyskryminacji i ksenofobii. Najważniejsze na świecie jest, abyśmy się mogli śmiać i spotykać z przyjaciółmi.

Delegacja PZS w Bieruniu z okazji jubileuszu wręczyła pamiątkowe statuetki dla pana Christopha Heubnera jako pomysłodawcy projektu oraz dla pana Matthiasa Müllera. Delegację stworzyły germanistki Irena Czamberg i Mirella Gasidło. Na konferencji obecni byli też m.in. wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel i prawnuk wynalazcy porsche Peter Daniell Porsche.

(red)

 

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.