NIE TRUJMY NASZYCH DZIECI!

- Problem smogu nie jest teoretyczny, co widać szczególnie na terenach zurbanizowanych. Szczególnie narażone są dzieci, ponieważ mają krótsze drogi oddechowe oraz większą częstotliwość oddechów. To powoduje, że wdychają większą ilość substancji szkodliwych. W Krakowie prawie 50% dzieci ma alergię! – ostrzega alergolog Michał Pudełko z Imielina.

Rozmawiali Dominik Łaciak, Robert Kubica

Tzw. sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, a wraz z nim nad naszymi miejscowościami zawisł smog. Wskazania znowu przekraczają stany alarmowe. Czy jest się czego bać?

Smog wpływa na życie wszystkich mieszkańców Polski, a szczególnie w województwach  południowych. Jesteśmy w europejskiej czołówce -

33 z 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza mieści się w Polsce!

Na pierwszym miejscu jest Żywiec, a na drugim pobliska Pszczyna, dalej Wodzisław Śląski, Rybnik… W tej statystyce 7 najbardziej zanieczyszczonych miast znajduje się za miedzą. W miejscowościach naszego powiatu sytuacja nie jest lepsza.

No właśnie. Jaka to jest sytuacja?

Dzięki czujnikom jakości powietrza wiemy, że praktycznie przez większą część okresu grzewczego jesteśmy narażeni na zanieczyszczone powietrze. Tzw. normy na cały rok wyrabiamy w kilkanaście dni. A mówimy tu o stężeniu cząstek najbardziej niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Dlatego cieszę się, że rozwija się sieć punktów pomiarowych – również za sprawą akcji firmy SBL Internet #SMOGTEST. Dzięki takiej statystyce będziemy mogli lepiej zdiagnozować ten problem.

Jednak Śląsk od lat kojarzy się z dymiącymi kominami i fabrykami. Może już uodporniliśmy się na złe powietrze?

Unia Europejska wprowadziła ścisłe restrykcje, dzięki czemu fabryki czy elektrownie stanowią mniejszy problem.

Największym jest niestety niska emisja, czyli to, czym palimy i jakimi pojazdami się poruszamy.

Niestety, na powietrze, którym oddychamy, nie da się „uodpornić”. Szacuje się, że smog skraca życie Polaków średnio o 10 miesięcy!

Co nam grozi?

W zanieczyszczonym powietrzu znajduje się wiele substancji rakotwórczych i drażniących drogi oddechowe m.in.  benzo(a)piren, dioksyny i inne pochodne wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Związki te przedostają się z wdychanego powietrza do krwi i tą drogą docierają do wszystkich naszych narządów, a ich działanie rakotwórcze jest udowodnione naukowo.

15 procent nowotworów płuc jest spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.

Są również badania, które pokazują, że przekroczenie norm PM2,5 (czyli cząstek o wielkości poniżej 2,5 um) zaledwie o 10 powoduje, że ryzyko zachorowań na nowotwory rośnie aż o 8 procent. 8 na 100 osób zachoruje na nowotwór przez zanieczyszczenia.

Jest pan alergologiem. Z perspektywy lekarza przyjmującego w Imielinie: czy pana pacjenci mają problemy spowodowane zanieczyszczonym powietrzem?

Tacy pacjenci trafiają do mnie bardzo często. Takie objawy jak kaszel czy przewlekły nieżyt nosa występują u wielu osób. W wielu wypadkach właśnie ze względu na złe powietrze.

Badania wskazują, że w większych aglomeracjach, na terenach silnie zurbanizowanych, zdecydowanie więcej osób choruje na choroby alergiczne. Szczególnie widoczne jest to u dzieci, które mają większą częstotliwość oddechów, krótsze drogi oddechowe, co sprzyja wnikaniu szkodliwych substancji do organizmu.

W Krakowie prawie 50% dzieci ma alergię! Jej konsekwencją jest astma oskrzelowa – ciężka, przewlekła choroba układu oddechowego wymagająca regularnego stosowania leków.

W Wodzisławiu Śląskim czy Rybniku dyrektorzy szkół odwoływali zajęcia. W Krakowie środki masowego przekazu często zachęcają do pozostania w domu. Czy słusznie?

Pamiętajmy, że poziom 300 uq PM10 wprost zagraża naszemu życiu! Badania naukowe jasno pokazują, że jeżeli przekroczone poziomy zanieczyszczeń utrzymują się przez dłuży czas, rośnie ryzyko śmierci, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, szczególnie tych z chorobami płuc i układu krążenia. Nie możemy też wykluczyć, że osoby dziś wdychające te substancje, jutro nie zachorują na raka płuc, żołądka, trzustki czy pęcherza moczowego – to właśnie te nowotwory mają udowodniony związek ze złym powietrzem.

A więc lepiej pozostać w domu. Tymczasem mówi się, że sport to zdrowie.

Tak, sport to zdrowie – 3-4 razy w tygodniu powinniśmy się ruszać przynajmniej przez 30 minut (zalecenia WHO). W „sezonie smogowym” najlepiej wybrać się do lasu albo parku, gdzie stężenia są bezpieczniejsze. Pamiętajmy również, że nawet siedząc w fotelu wdychamy te szkodliwe substancje – przechodzą do nas przez nieszczelne okna.

Wróćmy do kwestii niskiej emisji, czyli naszych kominów i rur wydechowych samochodów, głównych winowajców smogu. Przecież jak jest zimno, to trzeba się grzać!

Ważne, żebyśmy robili to z głową. Problemem jest niskiej jakości węgiel i śmieci, którymi wielu mieszkańców wciąż pali z upodobaniem.

Musimy sobie uświadomić, że to realny problem, a nie wymysł jakiegoś lobby. Trujemy siebie, swoich bliskich, sąsiadów…

Od paru lat szczególnie wiele mówi się o tym problemie w Polsce. Czy rzeczywiście da się coś zrobić?

W Wielkiej Brytanii się udało. Zaczęło się od tzw. wielkiego smogu londyńskiego na początku grudnia 1952 roku. W ciągu czterech dni wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych nad Londynem osiadła trująca mgła. Piece węglowe wytworzyły tak wielkie zanieczyszczenie, że zmarło tam 4 tys. osób w 4 dni! Umierały zwłaszcza dzieci i osoby starsze.

Następstwem była decyzja o wprowadzeniu szeregu zmian. Dziś właściwie wszystkie kraje zachodnie mają powietrze bardzo dobrej jakości. A więc jest to możliwe.

Wierzy pan w polityków. A co my możemy zrobić?

Informować, sprawdzać, wymagać na politykach podejmowanie stosownych uchwał – na tym polu szczególnie dobrze działają programy wymiany pieców na gazowe lub ekologiczne piece węglowe. To właśnie w stronę likwidacji niskiej emisji poszły europejskie metropolie. Przecież Dublin w latach 90. był bardzo zanieczyszczonym miastem, a teraz problem smogu właściwie w nim nie istnieje.

Dziękujemy za rozmowę

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.