NOTARIUSZ SIEKAŃSKA: UWAGA NA OSZUSTÓW!

Już nie tylko metodą na wnuczka. Oszuści mają nowy sposób - na notariusza. Jak działają i co zrobić, żeby się nie nabrać?

Ofiarami najczęściej stają się osoby, które pilnie potrzebują gotówki. Gazeta Wyborcza opisała sytuację pani Izabeli, której żaden bank nie chciał udzielić pożyczki. Dlatego umieściła ogłoszenie, że pożyczy od prywatnej osoby 5 tys. zł na okres od 6 do 12 miesięcy.

Pani Iza nie musiała długo czekać. Odezwała się osoba, która podała swoje imię i nazwisko oraz adres e-mail z takim imieniem i nazwiskiem. Pani Izabela korespondowała z nią mailowo, żeby ustalić warunki pożyczki. Miała dostać 10 tys. zł, a oddać 17 w 60 ratach. Osoby ustaliły, że podpiszą powyższą umowę pożyczki notarialnie.

Wcześniej więc pani Iza wysłała tej osobie skan swojego dowodu osobistego. Kontakt się urwał, gdy przelała zaliczkę dla notariusza za sporządzenie umowy pożyczki. A przecież dostała nawet adres kancelarii notarialnej, gdzie miała podpisać umowę pożyczki.

Jak się okazało, 200 zł zaliczki przesłała na prywatne konto oszusta, które ten wskazał w korespondencji jako adres kancelarii. To tylko 200 zł? Dla osób, które potrzebują pieniędzy, to aż 200 zł.

Osoby w trudnej sytuacji finansowej są najczęstszymi ofiarami naciągaczy. Warto też pamiętać, że wyścig zbrojeń trwa i oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy.

Dlatego należy pamiętać: notariusz, co do zasady, nie przyjmuje ŻADNYCH zaliczek za sporządzenie czynności notarialnych.

A jeżeli, w wyjątkowych okolicznościach, zgadza się na przelanie opłat przed sporządzeniem czynności notarialnej, należy się upewnić, że rozmawiają Państwo z notariuszem. I że wskazane konto należy do Kancelarii Notarialnej.

Paulina Siekańska

Notariusz w Imielinie

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ