CZOŁÓWKA BADMINTONA W BIERUNIU I IMIELINIE

Coraz mniej czasu do inauguracji Victor Polish International 2017. To najbardziej prestiżowe rozgrywki badmintona w Polsce.

POLUB TURNIEJ NA FACEBOOKU

Od czwartku do niedzieli (21-24 września) Bieruń i Imielin po raz trzeci staną się najważniejszymi punktami na mapie polskiego badmintona. Niespełna dwustu sportowców z 28 krajów stanie naprzeciw siebie, by walczyć o wygraną, punkty do światowego rankingu BWF oraz nagrody, których pula wynosi 33 tysiące złotych.

Zagrają olimpijczycy i gwiazdy z Malezji

- Od początku wysoko zawiesiliśmy sobie poprzeczkę – mówi Wojciech Palikij, dyrektor turnieju. – Dlatego po raz kolejny będziemy gościć w Bieruniu i Imielinie gwiazdy.

- Przyjadą zawodnicy występujący na największych imprezach świata. W tym roku do Bierunia zawita Adam Cwalina, dwukrotny olimpijczyk z Londynu i Rio, przyjedzie mocna reprezentacja Malezji z najwyżej rozstawionym w turnieju Iskandarem Zulkarnainem, medaliści tegorocznych Mistrzostw Europy U19 i Mistrzostw Polski – wymienia. Zawodnicy zmierzą się w rozgrywkach singla, debla oraz miksta, czyli par mieszanych.

Na kortach w Imielinie zagra młodzież i niepełnosprawni

Po raz kolejny grom na kortach głównych w Bieruniu będzie towarzyszyć Victor Youth Polish International 2017, czyli turniej młodzieżowy. O wygraną powalczy ponad 150 sportowców podzielonych na kategorie wiekowe i stopień zaawansowania.

– Mamy zgłoszenia ze Słowacji i Czech, więc i ten turniej będzie międzynarodowy – tłumaczy Bartosz Kilijański, koordynator turnieju w Imielinie. Co ciekawe, po raz pierwszy w turnieju zagrają też osoby niepełnosprawne. – Planujemy mecze pokazowe w wielu kategoriach niesprawności. Cieszymy się, bo to konsekwencja tego, że w naszym klubie MKS Imielin prężnie działa badmintonowa sekcja dla osób niepełnosprawnych.

Zdrowy styl życia

W promocję imprezy zaangażowało się wielu sponsorów. Głównym partnerem zawodów została firma Danone, która posiada fabrykę w Bieruniu.

- Wspieramy turniej, bo zdrowie i zdrowy styl życia są nam bliskie. Wszystkim działaniom w Danone przyświeca misja niesienia zdrowia przez żywność. Realizujemy ją, oferując niezbędne w zdrowej diecie produkty mleczne i prowadząc edukację żywieniową. Jesteśmy dumni, że możemy włączyć się w organizację kolejnego - obok Danone Nations Cup - wydarzenia sportowego na Śląsku - mówi Adil Hassoune, dyrektor fabryki.

Prężnie rozwijające się ośrodki na mapie kraju

Turnieje w Bieruniu i Imielinie potwierdzają ich znaczenie dla polskiego badmintona. – W turnieju głównym liczymy na naszych zawodników. Roberta Cybulskiego w grze mieszanej, a w deblu na Zuzannę Parysz i Magdalenę Kulską – mówi Wojciech Palikij, na co dzień trener i prezes w UKS Unia Bieruń.

To czołowy klub w Polsce. Tylko w ubiegłym roku zawodnicy Unii zdobyli 11 medali Mistrzostw Polski i brąz na Mistrzostwach Europy do lat 19. W zakończonym sezonie zajęli szóste miejsce w ekstraklasie seniorów.

- Najważniejszym efektem turnieju ma być promocja badmintona wśród najmłodszych. Tylko w tej chwili na kortach w Imielinie regularnie trenuje ok. 40 osób, a w Bieruniu 70. Wciąż jesteśmy otwarci na nowych zawodników – mówi Bartosz Kilijański.

Czy młodość zatryumfuje w trakcie Victor Polish International 2017? Warto się o tym przekonać na żywo. Wstęp na wszystkie dni turniejowe jest bezpłatny.

Kamil Hajduk

Fot. Kamil Pastusiak (Polish International 2016)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.