SUPERNOWOCZESNE WARSZTATY POWSTANĄ W PZS W BIERUNIU

- Pamiętam radość, gdy zbudowane przez uczniów auto ruszyło w niemieckim Schkeuditz, gdzie odbywali praktyki – mówi dyrektor PZS w Bieruniu Teresa Horst. Wkrótce, dzięki inwestycji za blisko 1,9 mln zł, podobne projekty będą powstawać w murach szkoły.

Pomysł przywieźli z Niemiec. W trakcie praktyk w serwisie Volkswagena i w warsztatach mechanicznych w ośrodku Gut Wehlitz w 2014 roku pracowali metodą projektową. – Nim pojawiło się auto, każdy z uczniów pracował indywidualnie, był odpowiedzialny za inny element. A potem, gdy przyszło do łączenia elementów, zaczęła się praca w grupie i rozwiązywanie problemów – mówi Horst.

CZYTAJ TEŻ: UCZNIOWIE BIERUŃSKIEGO PZS-U BUDUJĄ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

W końcu samochód ruszył z miejsca, a wraz z nim ruszyły plany: zbudujmy warsztaty na miarę tych niemieckich i przeszczepmy na nasz grunt pracę metodą projektową.

- To jest to, co dzieje się na zachodzie Europy.

Krótko mówiąc, uczeń najpierw otrzyma przygotowanie teoretyczne, następnie przy komputerze zaprojektuje element do wykonania na obrabiarce sterowanej numerycznie – mówi Jacek Witkowski, kierownik warsztatów szkolnych w PZS Bieruń.

Ma być nowocześnie i praktycznie

Supernowoczesne warsztaty kształcące mechaników i elektryków powstaną w bieruńskim PZS-ie jeszcze w tym roku. Liczący sporo ponad 300 m2 segment to koszt blisko 1,9 mln zł, z czego 85% pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Będzie się składał z warsztatów obróbki mechanicznej, obróbki ręcznej, z warsztatu elektrycznego i spawalniczo-kuźniczego. Warsztaty będą miał kształt modułowy. Oznacza to, że w zależności od potrzeb warsztaty będzie można dzielić na mniejsze lub łączyć.

Robert Szalonek, nauczyciel przedmiotów mechanicznych: - Taki uczeń, gdy pójdzie do pracy, spotka się z już znanymi sobie maszynami pracującymi w przemyśle. Będzie przygotowywany do wykonywania zawodu.

Mariusz Żołna, wicestarosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego:

- Kładziemy nacisk na to, żeby było nowocześnie. Stare maszyny nadają się, ale do muzeum.

Będzie nowocześnie i praktycznie. Uczniowie dostaną możliwość naprawiania w trakcie zajęć na przykład swoich rowerów albo skuterów. – Działamy w ten sposób już od pewnego czasu – informatycy samodzielnie naprawiają szkolne komputery, a uczniowie technikum gastronomicznego  przygotowują catering, np. dla uczestników niedawnej olimpiady elektrycznej. Teraz będziemy mieli swoich elektryków i mechaników – cieszy się Horst.

Gotowi do startu

Nowoczesne warsztaty elektryczne będą wyposażone we wszystkie niezbędne maszyny i urządzenia, m.in. stanowiska do montażu i demontażu silników prądu stałego  i zmiennego, prądnice i rozdzielnice, specjalistyczną aparaturę kontrolno-pomiarową – mówi Heronim Niemczuk, nauczyciel przedmiotów elektrycznych.

Dominik Łaciak


Tekst powstał w ramach cyklu Szkoła z Przyszłości promującego szkoły średnie z powiatu bieruńsko-lędzińskiego: LO w Bieruniu, PZS w Bieruniu i PZS w Lędzinach.

Polub fanpejdż i dowiedz się, dlaczego podróż do przyszłości najlepiej zaplanować z jedną z nich.

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
 • ~HaroLoobvotS
  2017-10-29

  Buy Zithromax 500mg Que Es El Kamagra Isotretinoin Discount <a href=http://cheapestcial.com&g t;cialis</a> Cytotec Marrakech Order levitra from canada Acquistare Levitra Generico

 • ~HaroLoobvotS
  2017-10-08

  Best Place Buy Cialis 40 Mg Online Propecia Tariffe <a href=http://levitrial.com>b uy levitra online</a> Levitra Free Levitra Prezzi Di Propecia Torsion Testicular

 • ~joł
  2017-05-25

  Hmm.żadnych nowych wiadomości....