STREFA EKONOMICZNA BIERUŃ: START!

Przecinać wstęgę przyjechała m.in. wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Gotowa droga i pierwsi inwestorzy to realny początek specjalnej strefy ekonomicznej w Bieruniu.

Strefa istnieje od 2005 roku, ale dotąd tylko na papierze. Do niedawna mieszkańcy opowiadali sobie dowcipy o drodze prowadzącej donikąd. Po przegranych przez Ludwika Jagodę wyborach mówiło się nawet, że go ta droga wyprowadziła w pole.
 
 
Obecnie ulica będąca przedłużeniem Chemików (po skrzyżowaniu z Turyńską) jest gotowa na przyjęcie inwestorów. Za 16,3 mln zł powstały chodniki, ścieżka rowerowa, przystanki autobusowe, zjazdy, oświetlenie, kanalizacja i linia zasilająca. Na inwestorów czeka 40 ha terenów.
 
- To największa inwestycja, na jaką udało się pozyskać pieniądze w naszej historii, nie licząc kanalizacji. Napisaliśmy wniosek na 13 mln zł, a po przetargu okazało się, że drogę da się zbudować za 9 - cieszy się Bernard Pustelnik.
 
"Nawet mała, wąska droga, która prowadzi do tego, żeby tworzyć miejsca pracy, jest bardzo, bardzo cenna" - powiedziała w trakcie przemówienia ministra infrastruktury i rozwoju Bieńkowska.
 
 
Ile miejsc pracy powstanie w strefie? Obecnie budują się dwa parki przemysłowo-logistyczne. Zdaniem Edmunda Drażewicza z Millenium Logistic Parks, pierwszy z nich przyjmie 200, a kolejny 225 osób.
 
Kontrowersje budzą ulgi dla inwestorów oraz jakość oferowanej pracy. Firmy lokujące zakłady w strefie są zwalniane z podatku od nieruchomości (do 3 lat) i mają znaczne ulgi od podatku dochodowego. Przeciwnicy pytają: dlaczego za grube miliony uzbrajamy teren inwestorom, którzy zatrudniają na najniższych krajowych? 
 
Rekrutacja ma nastąpić początkiem 2014 roku.
 
(dł)
POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
 • ~LarAmunse
  2017-11-30

  Buy Zithromax Z Pack Online <a href=http://howmuchisvia.com&g t;online pharmacy</a> Myskypharmacy What Does Cialis Taste Like

 • ~Sprawiedliwy
  2014-02-26

  Niestety na strefie pojawi się jedna firma która już istnieje i działa na fiacie, nazywa się flexider a zarobki to najniższa krajowa. Super strefa w Bieruniu, niech pan burmistrz przeżyje z rodziną za 1680 brutto!!!

 • ~Darek
  2014-02-24

  Jest koniec lutego 2014 i ilu nowozatrudnionych? Proszę zapytać Pustelnika ilu bezrobotnych z Bierunia znalazło prace w strefie???

 • ~lol
  2013-12-09

  jakie 200 osób? jakie 225? nowe miejsca pracy? bzdura! firmy które mają zająć te hale już posiadają swoich pracowników, więc o jakich nowych miejscach pracy jest mowa? wiem bo akurat pracuje w jednej z tych firm. pan Pustelnik nie mówi całej prawdy! Nieładnie! ;)