STREFA EKONOMICZNA BIERUŃ: START!

Przecinać wstęgę przyjechała m.in. wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Gotowa droga i pierwsi inwestorzy to realny początek specjalnej strefy ekonomicznej w Bieruniu.

Strefa istnieje od 2005 roku, ale dotąd tylko na papierze. Do niedawna mieszkańcy opowiadali sobie dowcipy o drodze prowadzącej donikąd. Po przegranych przez Ludwika Jagodę wyborach mówiło się nawet, że go ta droga wyprowadziła w pole.
 
 
Obecnie ulica będąca przedłużeniem Chemików (po skrzyżowaniu z Turyńską) jest gotowa na przyjęcie inwestorów. Za 16,3 mln zł powstały chodniki, ścieżka rowerowa, przystanki autobusowe, zjazdy, oświetlenie, kanalizacja i linia zasilająca. Na inwestorów czeka 40 ha terenów.
 
- To największa inwestycja, na jaką udało się pozyskać pieniądze w naszej historii, nie licząc kanalizacji. Napisaliśmy wniosek na 13 mln zł, a po przetargu okazało się, że drogę da się zbudować za 9 - cieszy się Bernard Pustelnik.
 
"Nawet mała, wąska droga, która prowadzi do tego, żeby tworzyć miejsca pracy, jest bardzo, bardzo cenna" - powiedziała w trakcie przemówienia ministra infrastruktury i rozwoju Bieńkowska.
 
 
Ile miejsc pracy powstanie w strefie? Obecnie budują się dwa parki przemysłowo-logistyczne. Zdaniem Edmunda Drażewicza z Millenium Logistic Parks, pierwszy z nich przyjmie 200, a kolejny 225 osób.
 
Kontrowersje budzą ulgi dla inwestorów oraz jakość oferowanej pracy. Firmy lokujące zakłady w strefie są zwalniane z podatku od nieruchomości (do 3 lat) i mają znaczne ulgi od podatku dochodowego. Przeciwnicy pytają: dlaczego za grube miliony uzbrajamy teren inwestorom, którzy zatrudniają na najniższych krajowych? 
 
Rekrutacja ma nastąpić początkiem 2014 roku.
 
(dł)
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
 • ~Sprawiedliwy
  2014-02-26

  Niestety na strefie pojawi się jedna firma która już istnieje i działa na fiacie, nazywa się flexider a zarobki to najniższa krajowa. Super strefa w Bieruniu, niech pan burmistrz przeżyje z rodziną za 1680 brutto!!!

 • ~Darek
  2014-02-24

  Jest koniec lutego 2014 i ilu nowozatrudnionych? Proszę zapytać Pustelnika ilu bezrobotnych z Bierunia znalazło prace w strefie???

 • ~lol
  2013-12-09

  jakie 200 osób? jakie 225? nowe miejsca pracy? bzdura! firmy które mają zająć te hale już posiadają swoich pracowników, więc o jakich nowych miejscach pracy jest mowa? wiem bo akurat pracuje w jednej z tych firm. pan Pustelnik nie mówi całej prawdy! Nieładnie! ;)