W NIEDZIELĘ OGÓLNOPOLSKIE REFERENDUM!

Możemy w nim odpowiedzieć na 3 pytania. Głosowanie odbywać się będzie bez przerwy w niedzielę 6 września od godziny 6 do godziny 22. Referendum będzie wiążące, jeśli wypowie się w nim więcej niż 50% uprawnionych.

Ogólnopolskie referendum zarządził po pierwszej turze tegorocznych wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski. 13 maja skierował on projekt postanowienia o zarządzeniu referendum do Senatu, który zaakceptował je 21 maja. Koszt przeprowadzenia referendum szacuje się na około 100 mln zł.

W niedzielnym referendum odpowiemy na trzy pytania:

  1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
  2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
  3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Prawo udziału w referendum ogólnokrajowym ma obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że „cisza referendalna” rozpoczyna się w piątek 4 września 2015 r. o godz. 24.00 i będzie trwała do zakończenia głosowania. W tym czasie niedopuszczalne jest:

  1. informowanie o frekwencji w trakcie głosowania;
  2. zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu;
  3. informowanie o genezie referendum, w tym dyskusja nad jednomandatowymi okręgami wyborczymi; należy podkreślić, że stosownie do art. 58 ustawy o referendum ogólnokrajowym kampanią referendalną nie jest jedynie przekazywanie przez organy władzy państwowej, w tym przez organ zarządzający referendum, informacji mających na celu przedstawianie i wyjaśnianie treści pytań lub zaproponowanych wariantów rozwiązań oraz udzielanie odpowiedzi na pytania obywateli dotyczące referendum;
  4. komentowanie oraz wydawanie ocen dotyczących liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu, gdyż może to zostać uznane za zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum;
  5. prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych, osób opowiadających się za udziałem w referendum lub nawołujących do niebrania udziału w referendum.

W okresie tzw. ciszy referendalnej dopuszczalne jest natomiast:

  1. informowanie o liczbie osób, która musi wziąć udział w referendum, aby było ono ważne;
  2. informowanie o przebiegu głosowania, w tym o przypadkach naruszenia tzw. ciszy referendalnej;
  3. informowanie o treści pytań referendalnych (bez dodatkowego komentarza);
  4. prezentowanie zdjęć lokali referendalnych (bez dodatkowego komentarza);
  5. prezentowanie osób biorących udział w głosowaniu, w tym osób bezpośrednio zaangażowanych w kampanię referendalną (bez dodatkowego komentarza).

(jm)

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
  • ~HaroLoobvotS
    2017-11-22

    How To Buy Doxycycline Riverside <a href=http://buysildenaf.com> ;viagra</a> Discount Plavix Online

  • ~HaroLoobvotS
    2017-10-28

    Acheter Xenical En Pharmacie <a href=http://cheapvia100mg.com& gt;buy viagra online</a> Online Fedex Shipping Pyridium Medicine Visa

  • ~:-P
    2015-09-07

    Podstawówka przeładowana. Dzieciaki z drugich klas chodzą od 11tej, bo od pierwszego września wepchnęli do szkół sześciolatki i trzeba tę masę jakoś pomieścić, ale co tam - tu niepotrzebne referendum, za to będą się pytać o jakieś jowy srowy.
    Komorowski - oddaj moje 100 milionów!

  • ~asda
    2015-09-04

    tylko człowiek niespełna rozumu weźmie udział w tym fiasku