KONKURS "JAK TO DAWNIEJ BYWAŁO..." (WIDEO I ZDJĘCIA)

Jak to dawniej bywało można było usłyszeć w Imielinie podczas III Powiatowego Konkursu Gwary Śląskiej dla szkół podstawowych. Organizatorami imprezy były: Szkoła Podstawowa im. Kard. St. Wyszyńskiego oraz Miejskie Centrum Kultury.

Na konkurs przybyli uczniowie i uczennice z Bierunia, Bojszów, Chełmu Śląskiego, Lędzin oraz – oczywiście - Imielina. Zaproszenie do jury przyjęły: p. prof. H. Synowiec, p. dr hab. Danuta Krzyżyk i p. Bernadeta Ficek.

Zgodnie z tematem konkursu, zaprezentowano teksty gwarowe o tematyce obyczajowej, opisującej wydarzenia z przeszłości, a także tradycyjne obrzędy ludowe. Uczestnicy i uczestniczki rozprowiali o stroju śląskim, o pracach domowych i polowych, o świętach, zolytach i weselach. 

W I kategorii wiekowej (klasy I – III) 1. miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka konkursu – Emilia Stankiewicz ze SP nr 3 w Bieruniu (Emilka recytowała tekst pt. „Wesoło się żyło babce”). Miejsce 2. zdobył jej szkolny kolega - Nicolas Brewczyk („Choróbska”). 3. lokata przypadła Markowi Balonowi z SP nr 2 w Chełmie Śląskim („Nasza pani jest blank staro”). Wyróżnienie otrzymał Hubert Malcharek („Co jest dobre, a co złe”).

W II kategorii wiekowej (klasy IV – VI): miejsce 1. –  Paulina Borys z SP 1 w Lędzinach, miejsce 2. ex aequo – Maria Paluch z SP Imielin („Zielone Świątki”) oraz uczennica SP w Bojszowach Kinga Szafron („Dejcie nom nazot babcie”). Miejsce 3. - również  ex aequo – przypadło Julii Kobiór („Wiosna na wsi”) oraz Jakubowi Sklorzowi („Cudok”); oboje z SP 3 Bieruń.

Nim rozpoczęły się występy, publiczność miała okazję wysłuchać krótkiego koncertu szkolnego zespołu „Koralinki” , które wprowadziły zebranych w klimat konkursu piosenkami: „Głęboka studzienka” i „Karlik”.

Jury i organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom i uczestniczkom konkursu za zaangażowanie i wspaniałe występy na scenie. Słowa podziękowania kierują zwłaszcza w stronę wychowawców, nauczycieli oraz rodziców i dziadków, którzy zachęcili dzieci do udziału w tym przedsięwzięciu oraz zadbali o wysoki poziom wystąpień, a także dołożyli starań, aby rzygotować stosowne stroje i rekwizyty. 

Serwis Lokalny objął patronat nad konkursem

Redakcja

POWRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ
Dodaj komentarz
Aby uniknąć każdorazowego podawania nicku oraz przepisywania kodu z obrazka, zarejestruj się.
Jeśli masz swoje konto, zaloguj się.
Komentarze
  • ~KeMoT
    2015-05-01

    A GDZIE PANIE MORYC ARTYKUŁ O WCZORAJSZEJ SESJI RADY MIASTA ?????? TYLE SIE DZIAŁO, A TUTAJ NIC??? 60 000 zł na głupi Weekend podczas dni Lędzin?!! SKANDAL !!! WSZYSCY PŁACZĄ NAD EKOREKIEM(i słusznie) A TUTAJ PANI BURMISTRZ WYDAJE 60 000zł NA JEDNOGODZINNY WYSTĘP ZESPOŁU PODCZAS FESTYNU !!!!!! SKANDAL !! Pani Burmistrz z tego co wychodzi nadaje sie tylko do organizacji festynów nic więcej!!! DO TEGO STRAŻ MIEJSKA I KOSZTY Z NIĄ ZWIĄZANE !!! KIEROWNIK TARGOWISKA ZARABIA 9 000 zł !!! PREZES PARTNERA 12 000 zł miesięcznie!!! MAŁO WAM ??!! LUDZIE OBUDZCIE SIĘ!!!!